Menu

Pardubický kraj chce dostat filmaře do regionu také pomocí grantu

Přípravou grantu, který by měl pomoci do regionu nalákat filmaře, se v těchto dnech intenzivně zabývá radní Pardubického kraje zodpovědný za cestovní ruch René Živný. O tvorbě podmínek pro vypsání nového dotačního titulu dnes diskutoval s Ludmilou Claussovou, která je ředitelkou Czech Film Commission.

     „Pokud se vše podaří, bude Pardubický kraj prvním regionem v republice, který pobízí filmaře k natáčení filmů prostřednictvím regionální filmové kanceláře a grantu. Nyní pracujeme na jeho konkrétní podobě, vypsání grantu předpokládáme v první polovině roku 2015. V  prvním roce chceme mít připraveny 2 miliony korun k rozdělení, “ sdělil krajský radní René Živný. Kraj v podpoře filmové produkce, která je běžná ve vyspělých zemích světa, vidí dvojí přínos. A sice v propagaci zajímavých míst v kraji, ale také dalším přílivu peněz do regionu.

     Grant by se měl především zaměřovat na tuzemskou filmovou produkci, ale bude otevřen i koprodukčním filmům. „Jedním ze zásadních hodnotících kritérií bude, jaké procento natáčecích dnů stráví filmaři v našem regionu. Dalším kritériem by měla být i filmová stopáž. Na hodnocení kulturní kvality bychom chtěli spolupracovat s odborníky z Czech Film Comission, Státního fondu kinematografie a CzechTourismu, kteří by prováděli takzvaný kulturní test, “ objasňuje Živný.

 

     Kraj pomůže filmařům vytipovat i vhodnou lokalitu pro natáčení

     Již v loňském roce v této souvislosti Destinační společnosti Východní Čechy, která má na starosti propagaci cestovního ruchu v Pardubickém kraji, založila regionální filmovou kancelář East Bohemia Film Office. Jejím hlavním úkolem je pomáhát filmařům při výběru lokací v regionu a vyjednávání s úřady a dalšími subjekty. „Právě díky činnosti filmové kanceláře Pardubický kraj získal certifikovanou značku Film friendly region. Tato značka bude v budoucnu jedním z rozhodovacích momentů filmařů při výběru lokací pro natáčení. Věřím, že ve spojení s novým grantem by kraj mohl navázat na poměrně úspěšnou filmařskou historii a stát se pro filmaře lákavou destinací, “ vysvětlil René Živný.

     Pardubický kraj už v minulosti byl oblíbeným místem filmování a vznikly tu některé kultovní filmy, například Spalovač mrtvol se natáčel v krematoriu v Pardubicích, Všichni dobří rodáci ve městě Bystrém nebo třídílný film Ďáblova lest v Pardubicích a Podlažicích. Připomenout můžeme i divácky úspěšné seriály Cirkus Humberto nebo Dobrá voda.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/214411000140905-udalosti-v-regionech/obsah/348053-pardubicky-kraj-chce-lakat-filmare-na-granty

zdroj: Pardubický kraj 

Contact

 
FOLLOW US
facebook new-instagram-logo-png-transparent 
 
Alena Horáková
a.horakova@vychodnicechy.info
phone: +420 725 702 650

East Bohemia Film Office
náměstí Republiky 12
530 02 Pardubice
Czech Republic
 
logo-czech-republic

{{ tidy_alt(config('app.name')) }}