Menu

Slavná HBO připravuje celovečerní dokument o zakladateli nemocnice v nejchudší části Keni

Postává nenápadně u sanitky na pardubickém závodišti, když je potřeba, zakročí. Skromný zdravotník v červené zdravotnické vestě se žlutými pruhy Aleš Bárta je ale ve světě legendou. Působí v humanitární organizaci ADRA, pomáhal obětem tsunami, je zakladatelem nemocnice v jedné z nejchudších oblastí světa - západní části africké Keni. A pro režisérku a dokumentaristku Olgu Špátovou je "hrdinou dnešní doby".

Mladá filmařka se o Aleši Bártovi rozhodla natočit celovečerní dokument a její poslední klapka musela být zákonitě na pardubickém závodišti, kde slouží zdravotník - pokud není zrovna v zahraničí - téměř každé dostihy. „HBO nedávno projevila zájem točit dokumentární filmy, které mají lidskou hodnotu, které neubližují, ale dávají naději. Já jsem přinesla námět natočit dokument o Aleši Bártovi, který před devíti lety v západní Keni založil nemocnici. Když viděli to upřímný úsilí nejen jeho, ale i dalších doktorů a mediků, tak byli dojatí, že takoví lidé existují," popisuje začátky vzniku dokumentu režisérka Špátová.

Dokumentární film bude mít kolem sedmdesáti minut a HBO ho uvede zřejmě už na podzim. Odehrávat se bude nejen na Pardubicku, odkud Aleš Bárta pochází a kde slouží jako zdravotník, ale rovněž přímo v Keni. Ústřední postavou bude samozřejmě doktor Bárta. „On nejenže pomáhá naprosto nezištně, naprosto upřímně, on dokáže k tomu strhnout i další. To je důvod, proč do Keni za ním jezdí další lidé, často v době své dovolené, perou se o to, aby tam doktoři nebo medici mohli jezdit. Jezdí tam dobrovolně, dokonce si to sami zaplatí a důvodem je on, je to naprosto čistý člověk a hlavně on to sám ani tak neprožívá, což je skvělé," přibližuje doktorovu osobnost režisérka Špátová. „Absolutně se za hrdinu nepovažuje, pořád říká - my, my, vy; pořád obdivuje druhé. Sám sebe vážně nebere, bere vážně tu práci. A ještě je s ním ohromná sranda," dodává režisérka.

Zdroj: Dostihový spolek a.s.

Odkaz na článek: http://www.pardubice-racecourse.cz/kratke-zpravy-ze-zavodiste/mudr-ales-barta-hrdina-z-pardubickeho-zavodiste

Contact

 
FOLLOW US
facebook new-instagram-logo-png-transparent 
 
Alena Horáková
a.horakova@vychodnicechy.info
phone: +420 725 702 650

East Bohemia Film Office
náměstí Republiky 12
530 02 Pardubice
Czech Republic
 
logo-czech-republic

{{ tidy_alt(config('app.name')) }}