Menu

Chotěborky (parish, church, square)

Chotěborky patří k nejstarším a nejzajímavějším obcím v Podkrkonoší a málokteré místo má za sebou tak dlouhou a bohatou historii. Kouzelná vesnička leží stranou veškerého dění a dnes jde o zapomenutou obecí s pouhými 25 obyvateli.

Vesnička je malebně umístěna na mírném návrší uprostřed polí nad cestou z Velichovek. Střed obce tvoří malá náves s barokním sloupem a lípami. Na náves navazuje hřbitovní areál s pozdně gotickou dřevěnou zvonicí a kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Kostel stojí na místě starší románské stavby, která stála uvnitř hradištního opevnění. Za husitských válek byl kostel spolu s vesnicí vyloupen a spálen, následně obnovený kostel v gotickém slohu byl v 18. století barokně přestavěn. Kostel stojí uprostřed hřbitova, na který se vchází kamennou bránou s nádherným portálem s barokní sochařskou výzdobou z dílny bratří Pacáků. Hřbitov obklopuje kamenná zeď, do které je vsazeno jedenáct znakových náhrobků z 16. století. Ten Nejstarší je z r. 1546. Na návsi stojí sloup sv. Jana Nepomuckého, nápis na jeho podstavci udává letopočet 1730, výroba od Brauna, či jeho dílny. V blízkosti je fara, která snad měla existovat už ve 12. století. Náves dotváří i krásné stavení, kde se narodil v roce 1731 hudební skladatel, přítel Mozartův František Xaver Dušek. 

Rozloha celého areálu je cca 12 000 m2.

Celkem 7 místností (od 20m2 – 40 m2, sociální zařízení). V současné době interiér vyklizen, po znovu zařízení možnost jeho využití.

Pitná voda – vlastní zdroj – rozvod po budově fary, studna. Catering - vesnická hospoda, vesnická prodejna potravin, catering z resortu Lázně Velichovek. 

Parkování – na návsi, v areálu – cca 10 aut.

Ubytování štábu - jaké jsou v blízkosti možnosti –  stylový Penzion Fara Dubenec a resort Lázně Velichovky.

Proběhlá natáčení: Toulavá kamera atd.

Genius loci Chotěborek je velmi silný, mimo jiné i proto, že skrz obec nevede žádná silnice, takže náves zůstala návsí, kde se dá v poklidu posedět a obdivovat zdejší atmosféru… 

"Za dobu působení na Chotěborkách jsem nepoznal nikoho, koho by neoslovila neopakovatelná atmosféra – zde se příjemně zastavil čas." Ing. Zdeněk Bartoš,  tel.: 731 598 849

  Download all photos

Contacts

{{ tidy_alt(config('app.name')) }}

logo-czech-republic

FOLLOW US

facebooknew-instagram-logo-png-transparent

East Bohemia Fim Office
náměstí Republiky 12
530 02 Pardubice                                 
Czech Republic

Lucie Ondráčková 
l.ondrackova@vychodnicechy.info
phone: +420 725 702 651