Menu

Podorlický skanzen Krňovice

 
Zázemí tzv. Východočeského statku
 
V loňském roce proběhlo dokončení výstavby dvorcového uzavřeného statku, který je částečně roubený a částečně zděný. Jeho předlohou není konkrétní stavba, ale objekt, který byl postaven na Českoslovanské výstavě v roce 1895 a byl nazván "Východočeský statek".
 
Stavba ní přístupná a slouží jako technické zázemí pro areál skanzenu. V krytých stáních bude uložena současná zemědělská technika a stroje a zařízení používané pro údržbu a rozvoj skanzenu a jeho okolí - traktory, sekačky, lis na seno apod. V obytné části pak bude byt pro správce skanzenu.
 
V průběhu letošního roku  bude dokončena  nová  expozice truhlářské dílny z počátku 20. století, jejíž strojní a nástrojové vybavení již máme k dispozici. Součástí dílny bude i historický katr, který jsme vloni získali z Kosteleckých horek. Expozice bude zpřístupněna v průběhu turistické sezóny. 
 
Mlýn Běleč cca 1920

 

 
 Dokončení Vodního mlýna z Bělče nad Orlicí č.p. 30
 
V roce 2009 bylo získáno stavební povolení na obnovu památkově chráněného roubeného vodního mlýna z Bělče nad Orlicí č.p. 30 v areálu skanzenu.
V roce 2010 začaly stavební práce na zděných částech a byla vyzděna i lednice pro vodní kolo.
V roce 2011 následovala obnova vlastního roubeného objektu a na počátku roku 2012 byl zkolaudován.
V průběhu roku 2012 probíhaly práce na vodním kole, vnitřním mlýnském zařízení - hranici a interiérech světnice.
V roce 2013 bylo zhotoveno mlecí české složení včetně mlecích kamenů a lubu, bylo zhotoveno paleční kolo a lucerna pro pohon mlecího složení.
V roce 2015 pokračovaly práce na mlýnském zařízení (násypka, čištění meliva ...) a dalších částech mlýna včetně vodního hospodářství - horní rybník a vantroky pro přivedení vody na vodní kolo.  
V roce 2016 byly veškeré práce dokončeny a mlýn slavnostně spušten v srpnu téhož roku. 
V současné době  je mlýn  plně přístupný a v hlavní turistické sezóně je  ukázka mlecího zařízení v chodu součástí prohlídek. 
 
 
 

  Download all photos

Contacts

{{ tidy_alt(config('app.name')) }}

logo-czech-republic

FOLLOW US

facebook    new-instagram-logo-png-transparent

East Bohemia Fim Office
náměstí Republiky 12
530 02 Pardubice
Czech Republic

Alena Horáková

a.horakova@vychodnicechy.info

+420 725 702 650