Menu

Vonwillerova továrna - Žamberk

Areál bývalé textilní továrny Vonwiller v Žamberku je bohatý na zajímavé interiéry i exteriéry. Dalo by se říci, že se jedná o malé filmové studio s řadou poutavých dekorací a zákoutí, fundusem rekvizit a historických strojů i vlastní restaurátorskou dílnou – prostě filmařův ráj.

Továrnu postavil v roce 1838 švýcarský obchodník Mikuláš Vonwiller. Z architektonického hlediska se jedná o jeden z nejstarších a nejzajímavějších továrenských komplexů v Orlických horách. Jeho základ tvoří kamenný třípodlažní objekt v klasicistním slohu s tvarem ne zcela uzavřeného obdélníku spolu s dalšími přístavbami. V roce 1911 byla přistavěna na svou dobu velmi moderní čtyřpodlažní skeletonová budova.

„Textilní provoz v Žamberku fungoval téměř 170 let a ukončen byl v roce 2007. Od roku 2010 je továrna ve vlastnictví Muzea starých strojů a technologií, které tu postupně vytváří prostor pro prezentaci unikátních sbírek historické techniky jako jsou parní válce, nákladní vozy Škoda Sentinel, lokomobily nebo lokomotivy, “ vysvětluje Lucie Ondráčková z East Bohemia Film Office.

 „Využití prostor k filmovému natáčení je pro naše muzeum výbornou reklamou a zároveň splňuje i jeden z našich cílů, kterým je popularizace techniky a industriálního dědictví. Spolupráce s filmovými produkcemi navíc může přinést prostředky pro další budování neziskového projektu, “ uvádí Zora Střelcová z Muzea starých strojů a technologií.

Objekt ležící na okraji města Žamberk v Pardubickém kraji je přístupný po místní komunikaci cca 1 km od silnice 1. třídy Praha – Ostrava. „Muzeum je zatím otevřeno jen pro různé akce nebo po domluvě, proto není problém uzavřít objekt pro potřeby natáčení, “ říká Střelcová a popisuje prostory továrny-muzea: „Filmařsky zajímavým interiérem by rozhodně mohla být funkční transmisní strojírna složená z více než 30 strojů z konce 19. a počátku 20. století. Doplňuje ji kompletní výbava drobného historického nářadí a zachovaná je také kancelář mistra.“

Druhé podlaží nejstarší části budovy slouží především jako výstavní prostor. První část tvoří expozice stabilních motorů (částečně zrestaurovaných do provozního stavu) a druhou expozice automobilů a motocyklů, která se zaměřuje na vývoj sportovních vozů od roku 1900 po současnost.

„Většina strojů je plně funkčních a rádi je zapůjčíme pro natáčení. Jsou mezi nimi například sportovní auta z 20. a 30. let jako Aero 30, Tatra 30 nebo Praga Piccola, ale i Jaguar, Alfa Romeo či Porche z 50. až 70. let, “ vyjmenovává Střelcová.

I ve dvorech továrny našly své místo parní stroje, areál navíc protínají koleje úzkorozchodné dráhy, po kterých jezdí lokomotivy ze sbírek muzea. Ze dvora je přístupná základní obráběcí dílna (tzv. montovna), jejíž součástí je i kovárna.

Z dalšího dvora je možné vstoupit do repliky hospody z 19. století s dobově upraveným vstupem. V 1. podlaží nejstarší části areálu je vybudovaná dobová kuchyň napojená na jídelnu s funkčními kamny a další vybaveností.

Kontakt pro více informací:

Muzeum starých strojů a technologií: Zora Střelcová, tel. 737 239 066.1

14.06.2018

  Stáhnout všechny fotografie

Kontakty

                                                                             Lucie Ondráčková                                      Michaela Cápová
                                                                             l.ondrackova@vychodnicechy.info            capova.michaela@ccrkhk.cz
                                                                             +420 725 702 651                                       +420 774 857 321

                                                                                PARDUBICKÝ KRAJ                                     KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ        
                                                                            náměstí Republiky 12                                   Pivovarské nám. 1245/2 
                                                                            530 02 Pardubice                                         500 03 Hradec Králové   

                                                                                 

 SLEDUJTE NÁS

   facebook new-instagram-logo-png-transparent

logo-czech-republic

{{ tidy_alt(config('app.name')) }}