Menu

Archeoskanzen Nasavrky

Země Keltů je lokalitou rozprostírající se v okolí městečka Nasavrky v Železných Horách. Její hlavní chloubou je skanzen, ve kterém se v poslední době natáčely dva krátké filmy. Prvním je hororový akční snímek z dob křížových výprav Pray a druhým film Allar, jež popisuje osudy keltského sirotka v prvním století před naším letopočtem.

Keltské oppidum, stojící kousek nad Nasavrkami, je přesnou (v rámci historických a archeologických znalostí) rekonstrukcí keltského osídlení českého území v  2. - 1. st. př. n. l. Vyznačuje se charakteristickou dvorcovou zástavbou, obranou klešťovitou vstupní bránou a mohutnými valy, ze dvou stran chránícími oppidum. Například Dvorec kováře je kompletně zrekonstruovaným obydlím s veškerým technickým vybavením doby laténské. V prostoru se pak nacházejí i další dvorce a stavby, jenž je možno pro natáčení využít.    

Přestože je nasavrcké oppidum věrnou rekonstrukcí keltských stavení, je možné naše interiéry a exteriéry využít pro natáčení scén z celkem širokého historického období, tedy od pravěku až po raný středověk.

Původní oppidum České Lhotice se nalézá jen několik kilometrů od skanzenu. Celá oblast tak byla před více jak dvěma tisíci lety opravdu osídlena Kelty, kteří zde žili, lovili i těžili zlato a další kovy. Přestože jsou budovy, nástroje i další součásti našeho oppida tvořeny pod pečlivým dohledem historiků i archeologů, aby byla zajištěna jejich historická přesnost, nejsme chráněnou památkou. Vše jsme si vybudovali sami a skoro nic nás tedy neomezuje ve využití našich prostor pro účely natáčení či pořádání různých akcí. Jsme otevření různým návrhům i možnostem natáčení, jediným omezením je bezpečnost našeho oppida a lidí v něm pracujících.

Oppidum je využíváno pro experimentální archeologii, v jejímž rámci se ověřuje i funkčnost mnohého našeho vybavení. O víkendech se v Zemi Keltů konají různé kulturně historické akce a ve skanzenu je možné i přespat. Naše stavby a vybavení tak nejsou jen muzejními exponáty nebo kulisami, vše je plně funkční a je možné se domluvit na zapůjčení našeho vybavení pro potřeby filmařů. Ve skanzenu pracuje několik „Keltů“, kteří disponují potřebným kostýmovým vybavením v případě potřeby menšího komparzu. Nabízíme také možnost zajistit poradenskou činnost v oblastech keltského života, římského či keltského válečnictví či doby laténské jako takové.

Železné Hory, okolí městečka Nasavrky a vlastně celá Země Keltů nabízí řadu přírodních lokalit, hlubokých lesů, roklí, tůni či rybníků, lesní cesta atd., které je možné také využít pro natáčení různých částí filmu. Ve skanzenu chováme kozy, ovce i slepice, které jsou k dispozici pro natáčení. Jsme tedy plně funkční keltská vesnice s kompletním dobovým vybavením.     

Do skanzenu je zavedena voda, elektřina, k dispozici je také stabilní a rychlé wifi připojení. V prostorách skanzenu se každoročně poslední víkend v červenci koná Mezinárodní festival keltské kultury Lughnasad pro cca 4000 lidí. Skanzen a jeho prostory jsou tak zařízeny jak pro nadstandartní odběr elektřiny a vody, tak i pro poskytnutí základního zázemí několika stovkám lidí. Členů štábu jsme schopni zařádit stravování a částečně i ubytování.   

Další informace o skanzenu naleznete na stránách www.zemekeltu.cz,

autoři fotografií Jaromír Zajda Zajíček, Jiří Kalát

  Stáhnout všechny fotografie

Kontakt

 
SLEDUJTE NÁS
facebook new-instagram-logo-png-transparent
 
Lucie Ondráčková
l.ondrackova@vychodnicechy.info
+420 725 702 651

PARDUBICKÝ KRAJ
Destinační společnost Východní Čechy
náměstí Republiky 12
530 02 Pardubice
 
logo-czech-republic

{{ tidy_alt(config('app.name')) }}