Česky English

Architecture Military fortifications Horses Castles and palaces Rock towns

News

Pardubický kraj chce dostat filmaře do regionu také pomocí grantu

Přípravou grantu, který by měl pomoci do regionu nalákat filmaře, se v těchto dnech intenzivně zabývá radní Pardubického kraje zodpovědný za cestovní ruch René Živný. O tvorbě podmínek pro vypsání nového dotačního titulu dnes diskutoval s Ludmilou Claussovou, která je ředitelkou Czech Film Commission.

     „Pokud se vše podaří, bude Pardubický kraj prvním regionem v republice, který pobízí filmaře k natáčení filmů prostřednictvím regionální filmové kanceláře a grantu. Nyní pracujeme na jeho konkrétní podobě, vypsání grantu předpokládáme v první polovině roku 2015. V  prvním roce chceme mít připraveny 2 miliony korun k rozdělení, “ sdělil krajský radní René Živný. Kraj v podpoře filmové produkce, která je běžná ve vyspělých zemích světa, vidí dvojí přínos. A sice v propagaci zajímavých míst v kraji, ale také dalším přílivu peněz do regionu.

     Grant by se měl především zaměřovat na tuzemskou filmovou produkci, ale bude otevřen i koprodukčním filmům. „Jedním ze zásadních hodnotících kritérií bude, jaké procento natáčecích dnů stráví filmaři v našem regionu. Dalším kritériem by měla být i filmová stopáž. Na hodnocení kulturní kvality bychom chtěli spolupracovat s odborníky z Czech Film Comission, Státního fondu kinematografie a CzechTourismu, kteří by prováděli takzvaný kulturní test, “ objasňuje Živný.

 

     Kraj pomůže filmařům vytipovat i vhodnou lokalitu pro natáčení

     Již v loňském roce v této souvislosti Destinační společnosti Východní Čechy, která má na starosti propagaci cestovního ruchu v Pardubickém kraji, založila regionální filmovou kancelář East Bohemia Film Office. Jejím hlavním úkolem je pomáhát filmařům při výběru lokací v regionu a vyjednávání s úřady a dalšími subjekty. „Právě díky činnosti filmové kanceláře Pardubický kraj získal certifikovanou značku Film friendly region. Tato značka bude v budoucnu jedním z rozhodovacích momentů filmařů při výběru lokací pro natáčení. Věřím, že ve spojení s novým grantem by kraj mohl navázat na poměrně úspěšnou filmařskou historii a stát se pro filmaře lákavou destinací, “ vysvětlil René Živný.

     Pardubický kraj už v minulosti byl oblíbeným místem filmování a vznikly tu některé kultovní filmy, například Spalovač mrtvol se natáčel v krematoriu v Pardubicích, Všichni dobří rodáci ve městě Bystrém nebo třídílný film Ďáblova lest v Pardubicích a Podlažicích. Připomenout můžeme i divácky úspěšné seriály Cirkus Humberto nebo Dobrá voda.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/214411000140905-udalosti-v-regionech/obsah/348053-pardubicky-kraj-chce-lakat-filmare-na-granty

zdroj: Pardubický kraj