Menu

Hostiné town

HOSTINNÉ

Hostinné může trochu klamat tělem – rozlohou je naše malebné podkrkonošské město možná nevelké, zato se však pyšní doslova obřím srdcem. Jak by také ne, když na unikátní čtvercové náměstí z budovy městské radnice shlíží dvě sochy obrů – Řezník a Pekař. Unikátní spojení historických budov a industriálních objektů (ne nadarmo si město vysloužilo přízvisko „město papíru“), spolu s všudypřítomnou útulnou atmosférou, dělá z Hostinného lokalitu atraktivní snad pro každého.

NÁMĚSTÍ

Chloubou města je již půl tisíciletí čtvercové náměstí chráněné ze všech stran podloubím. Jeho historickou tvář dokreslují malebné domky a morový sloup. Neopomenutelnou součástí centra jsou radniční obři, kteří město po celý rok hlídají. Náměstí je dějištěm mnoha oblíbených akcí, mimo jiné řemeslných trhů nebo Porciunkule.

CYKLOSTEZKA

Nově vybudovaná cyklostezka vedoucí souběžně s korytem řeky Labe nabízí spoustu překrásných pohledů na město a bohatou přírodu, která jej obklopuje.

KOSTEL NEJSV. TROJICE

Nejstarší kamennou stavbou ve městě (první zmínka pochází již z roku 1270) je děkanský kostel zasvěcený Nejsvětější Trojici. Jeho dominantou je kostelní věž se dvěma zvony, která je díky osvětlení vidět i v nočních hodinách.

FRANTIŠKÁNSKÝ KLÁŠTER

Nově zrekonstruovaná budova františkánského kláštera představuje hostinské centrum kultury a vzdělanosti. Městské muzeum, Galerie antického umění, Městská knihovna a četné přednášky a setkání – to vše činí z kláštera místo, které si nesmí nechat uniknout žádný návštěvník.

OLIVETSKÁ KAPLE

Překrásná barokní kaplička situovaná do malého parku se nachází téměř na samém okraji města. Olivetská kaple je národní kulturní památkou a odborníky je hodnocena jako ojedinělý architektonický skvost považovaný za největší svého druhu ve střední Evropě.

GYMNÁZIUM A SOCHA CÍSAŘE JOSEFA II.

Budova gymnázia se v našem městě nachází již přes 140 let. Naproti ní lze vidět nově zrekonstruovaný parčík, z něhož na školu dodnes dohlíží socha císaře Josefa II., který město čtyřikrát navštívil.

NÁRODNÍ DŮM

Hostinné je živým, energií nabitým místem. Není divu, pro pořádání zábavných kulturních akcí má skvělé prostorové dispozice. Jako příklad jistě poslouží budova národního domu, v níž se konají plesy, koncerty, divadelní představení i občasné promítání filmů.

REHABILITAČNÍ ÚSTAV

Město Hostinné se může chlubit mimo jiné i skvělým zdravotnickým zázemím. Svůj věhlas si získal místní rehabilitační ústav (součástí objektu je i malý park), který již několik let pomáhá pacientům s dlouhodobými zdravotními problémy.

BROWNFIELDY

Hostinné nabízí i filmařsky lákavé lokality v podobě opuštěných budov průmyslových staveb rozesetých po městě. Příkladem může být budova kotelny s cihlovým komínem nebo opuštěná papírna Labský mlýn (bývalý zámek).

TYRŠOVY SADY

Hlavní městský park Tyršovy sady je rovněž nedílnou součástí města. Probíhají zde hudební produkce či akce zájmových spolků. Workoutové prvky nabízí možnosti aktivního odpočinku, podobně jako městská sportovní hala, kde se již mnohokrát konala mezinárodně významná utkání.

MRAVENČÍ STEZKA

K aktivnímu trávení volného času vybízí i naučná Mravenčí stezka, která se klene nad městem. Nabízí příjemnou procházku v přírodě a informační tabule, z nichž si každý návštěvník odnese nejednu zajímavost o přírodě kolem nás.

KOTELNA

Jedná se o opuštěnou průmyslovou budovu v blízkosti centra města. V současné době je tato budova o rozloze 339 m2  nevyužívána.

LABSKÝ MLÝN

Papírnu vybudovali v roce 1835 bratři Kieslingové, a to přestavbou zámku a okolních budov, po dostavbě ji nazvali Labský mlýn.

V továrně byl postaven teprve druhý papírenský stroj v Čechách. Na jedné z budov je umístěna pamětní deska K. Klíče, vynálezce hlubotisku

DRUŽINA

Stará opuštěná budova s typickými znaky komunistické doby. Dříve užívana budova jako školní družina v dnešní doubě jen chátrá.

SLÉVÁRNA TOS

Pomník císaře Josefa II.

Dne 24.června 1906 byl na veřejném prostranství před gymnáziem odhalen pomník císaři Josefu II. jako pocta za jeho významné reformy v období osvícenského absolutismu a připomínka jeho tří návštěv v našem městě. Pomník byl zhotoven akademickým sochařem Jiřím Leiskem z Vídně. Jako materiálu bylo pro sochu použito kararského mramoru, podstavec a schody byly zhotoveny z granitu z Bavena v Itálii. Pomník stál na svém místě až do roku 1921, kdy byl nejprve zakryt dřevěným bedněním a později odstraněn jako symbol již zaniklé habsburské monarchie. Pomník však nebyl zničen, ale pouze převezen do sousedního Fořtu. Tam v klidu přežil celá desetiletí a v roce 1999 byl zrestaurován a umístěn na své původní místo. Pomník je jednou z mála památek na období secese ve městě.

KINO

  Download all photos

Contacts

{{ tidy_alt(config('app.name')) }}

logo-czech-republic

FOLLOW US

facebooknew-instagram-logo-png-transparent

East Bohemia Fim Office
náměstí Republiky 12
530 02 Pardubice                                 
Czech Republic

Lucie Ondráčková 
l.ondrackova@vychodnicechy.info
phone: +420 725 702 651