East Bohemia Film Office - Aktuality https://eastbohemiafilmoffice.cz/aktuality/ East Bohemia Film Office je neziskovou regionální filmovou kanceláří založenou při Destinační společnosti Východní Čechy cs Sat, 15 Dec 2018 19:40:53 +0100 <![CDATA[Orlické hory a Podorlicko se objevily v americkém televizním vysílání]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/orlicke-hory-a-podorlicko-se-objevily-v-americkem-televiznim-vysilani/ Hned několik míst v Orlických horách a Podorlicku představil na začátku října dokumentární pořad Discovery Regions of Czech Republic na Czech-American TV (CATV), která již 15 let vysílá pravidelně každý týden o zajímavých turistických destinacích, kultuře a tradicích v České republice. Pořad sleduje více než 2,5 miliónů amerických domácností v šedesáti městech USA, a díky internetovému vysílání i více než sto tisíc diváků po celém světě.

Televizní pořad, který probíhá formou videodokumentů, zval tentokrát diváky na šlechtická sídla Zámků na Orlici, které ukrývá údolí Divoké Orlice – hrad Potštejn a zámek Potštejn, zámek Doudleby, Nový zámek v Kostelci nad Orlicí a zámek Častolovice. V rámci putování krajem Divoké Orlice nechyběla zastávka na turisticky oblíbené Zemské bráně, kde řeka překonává hřbet Orlických hor, a zrovna tak na jejím horním toku u monumentálního kostela Nanebevzetí Panny Marie ve znovuzrozeném Neratově. Reportáž zavedla diváky ale také na Tvrz Haničku, která je součástí jednoho z nejdokonalejších pevnostních systémů v Evropě, nebo na středoevropský unikát v podobě kamenného schodiště poutního místa Homol s nedalekou rozhlednou na Vrbici. Jedna z reportáží dokumentuje také obnovenou tradici veřejného pečení chleba v Sopotnici, která je dnes ve spojení s živou hudbou a pečením masa populární regionální kulturní akcí.

Videodokumenty byly odvysílány v rámci prezentace Pardubického a Královéhradeckého regionu, a to na základě inspirativní cesty Johna Honnera, producenta a ředitele Czech-American TV, který turistickou oblast Orlických hor a Podorlicka navštívil koncem srpna. Tato zahraniční propagace proběhla na základě úspěšné a několikaleté partnerské spolupráce Královéhradeckého a Pardubického kraje s kabelovou televizí Czech-American TV a v úzké spolupráci s Destinační společností Orlické hory a Podorlicko.

 „Jsme rádi, že John Honner posiluje povědomí o vlasti svých předků a pravidelně natáčí a vysílá dokumenty také z našeho kraje. Je to nejen propagace a turistická pozvánka, ale také zpráva o tom, jak se náš kraj rozvíjí a co je tu nového“ říká René Živný, radní Pardubického kraje pro cestovní ruch.

 Videozáznamy z Orlických hor a Podorlicka, které se v uplynulých dnech dostaly do vysílání tohoto televizního kanálu, můžete shlédnout zde:

https://www.catvusa.com/broadcast/pardubice-region-sopotnice-pardubice-chateau-gingerbread-vesely-kopec-policka-kladruby/

https://www.catvusa.com/broadcast/hradec-kralove-region-podorlicko-hradecko-krkonose/

]]>
Sun, 28 Oct 2018 14:54:36 +0100
<![CDATA[Pardubice obsadili filmaři]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/pardubice-obsadili-filmari/ Ester Geislerová tu bude hledat lásku ve filmové romantické komedii LOVEní

Na Třídě Míru se během středy objevil Jakub Prachař, Veronika Žilková, Martin Písařík a především Ester Geislerová. Režisér Karel Janák, autor slavné komedie Snowboarďáci, začal totiž v Pardubicích natáčet filmovou komedii LOVEní. Hlavní hrdince v podání Ester Geislerové uteče ženich přímo od oltáře a ona se s pomocí internetové seznamky vrhne do randění naslepo a hledání nové lásky. Romantická komedie vznikne v Pardubicích celá, natáčet se až bude do začátku listopadu. Filmaři kromě pardubických ulic využijí například Tyršovy sady, KD Dukla, zámek, vybrané bary a kavárny a dokonce i dostihové závodiště.   

Do kin půjde film se sloganem „Hledá se láska, Zn. Spěchá“ už na jaře 2019. „Rádi bychom stihli premiéru 7. března, den před Mezinárodním dnem žen, “ prozradil odvážný plán režisér Karel Janák. Spolu s Janem Potměšilem napsal ke snímku i scénář. 

Hlavní postava filmu Eliška s tváří Ester Geislerové, má svatbu a čeká na svůj velký moment. Namísto svého „ano“ ale ženich řekne „ne“ a od oltáře uteče. Naštěstí má zdrcená Eliška skvělou kamarádku s jasným receptem, co je potřeba dělat. Ona sama střídá kluky jako ponožky a proto hned založí Elišce profil na osvědčené seznamce. Té to není příliš po chuti, ale je jí už 35 let, je single a má strach, aby jí neujel vlak. A chce vzít život pevněji do svých rukou. Vrhá se proto do randění naslepo a mezi řadou katastrofických schůzek zkusí najít novou lásku. Zároveň se musí rychle přestěhovat a jedinou možností je bydlet společně s nevlastním bratrem, podivínem, který pěstuje na střeše včely a který ji doma nechce.  

Svérázného nevlastního bratra hraje Jakub Prachař, ženicha, co utekl, hraje Martin Písařík, živelnou kamarádku ztvární slovenská komička Eva Kramerová. Chápavou maminku hlavní hrdinky hraje Veronika Žilková, která během svého prvního dne natáčení strávila nezvykle dlouhou dobu v maskérně. „Musím kvůli roli změnit barvu vlasů. Docela dlouho jsme hledali správný odstín zrzavé barvy na vlasy, abychom co nejvíc trefili barvu Ester a byly si pro film podobné, “ prozradila Veronika Žilková. 

V dalších rolích se představí Ondřej Malý, Jaroslav Plesl nebo Jana Švandová.

Ester Geislerová hrála ve slavné komedii Karla Janáka Snowboarďáci i v řadě dalších snímků, naposledy v Chatě na prodej. Komedie LOVEní je přesto jejím prvním filmem ve stěžejní hlavní roli. V roce 2002 vyhrála prestižní modelingovou soutěž Elite Model Look Czech republic, vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze, pod značkou Ester&Josefina se spolu s Josefínou Bakošovou věnuje designu, módě a stylingu a nedávno vydaly knihu rozchodových hlášek. 

„Před lety tu Karel Janák zavedl žánr komedií pro teenagery. Z těch už jsou ale dospělí lidé a stejně tak současní hrdinové Karlova filmu. To, co zůstává, je hledání lásky ve všech jejích podobách a s tím spojená zábava pro diváky, “ říkají shodně producenti filmu Vojtěch Frič a Ondřej Kulhánek. 

]]>
Fri, 12 Oct 2018 16:37:39 +0200
<![CDATA[V Pardubicích se bude natáčet! Přijeďte na komparz!]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/v-pardubicich-se-bude-natacet-prijedte-na-komparz/ BontonFilm ve spolupráci s Love. Frame budou natáčet v průběhu října 2018 v Pardubicích romantickou komedii.

Máte zájem podílet se natáčení? Přijďte na komparz 21. a 22. září do Paláce Hybských na tř. Míru v Pardubicích.

 Více informací zde.

]]>
Sun, 16 Sep 2018 10:12:15 +0200
<![CDATA[Jackie Chan natáčel v Hradci Králové]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/jackie-chan-natacel-v-hradci-kralove/ V České republice natáčel Jackie Chan – tentokrát jako režisér dobového dramatu „The Diary“.

Jackie Chan na labské náplavce v Hradci Králové. To není obraz, který by místní měli možnost vidět z tamního Pražského mostu každý den. Navíc tentokrát ne v roli akčního hrdiny, ale jako režisér romantického dramatu zasazeného do 30. let minulého století. Obklopen česko-čínským štábem, herci a komparzisty v dobových kostýmech zde natáčel scény do filmu The Diary, jehož příběh se odehrává na pozadí předválečného období.

Do hlavní role Fana obsadil režisér Jackie Chan svého šestatřicetiletého syna Jaycee Chana, který už má na svém kontě přes dvacet filmových rolí. Ústřední hrdina filmu Fan z protestu proti svému přísnému otci opustí domovskou Šanghaj a odchází do Evropy, kde pozná svou životní lásku a ocitne se ve víru předválečných událostí. Čínská produkce strávila v ČR 12 natáčecích dnů a využila lokace v Praze, Plzni, Mladé Boleslavi a Hradci Králové.

Produkce se před natáčením obrátila také na East Bohemia Film Office. „Pomáhali jsme propojit filmaře s odborem dopravy na magistrátu, s regionálním muzeem, kde původně chtěli natáčet, ale kvůli rekonstrukci to nevyšlo. Je skvělé, že do Hradce Králové díky natáčení zavítala hvězda jako je Jackie Chan, i když to bylo jen na jeden natáčecí den, “ uvedla Jana Chmatilová, která v rámci krajského úřadu Královehradeckého kraje zastupuje filmovou kancelář East Bohemia Film Office. Ta je v regionu Pardubického a Královehradeckého kraje kontaktním místem pro filmaře a zprostředkovává jim potřebné informace a kontakty.

Zdroj: Czech Film Commission  http://www.filmcommission.cz/cs/cesky-v-ceske-republice-natacel-jackie-chan-tentokrat-jako-reziser-doboveho-dramatu-the-diary/

]]>
Wed, 18 Jul 2018 20:43:39 +0200
<![CDATA[Lokace měsíce: Vonwillerova továrna – malé “filmové studio” na východě Čech]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/lokace-mesice-vonwillerova-tovarna-male-filmove-studio-na-vychode-cech/ Areál bývalé textilní továrny Vonwiller v Žamberku je bohatý na zajímavé interiéry i exteriéry. Dalo by se říci, že se jedná o malé filmové studio s řadou poutavých dekorací a zákoutí, fundusem rekvizit a historických strojů i vlastní restaurátorskou dílnou – prostě filmařův ráj.

Továrnu postavil v roce 1838 švýcarský obchodník Mikuláš Vonwiller. Z architektonického hlediska se jedná o jeden z nejstarších a nejzajímavějších továrenských komplexů v Orlických horách. Jeho základ tvoří kamenný třípodlažní objekt v klasicistním slohu s tvarem ne zcela uzavřeného obdélníku spolu s dalšími přístavbami. V roce 1911 byla přistavěna na svou dobu velmi moderní čtyřpodlažní skeletonová budova.

„Textilní provoz v Žamberku fungoval téměř 170 let a ukončen byl v roce 2007. Od roku 2010 je továrna ve vlastnictví Muzea starých strojů a technologií, které tu postupně vytváří prostor pro prezentaci unikátních sbírek historické techniky jako jsou parní válce, nákladní vozy Škoda Sentinel, lokomobily nebo lokomotivy, “ vysvětluje Lucie Ondráčková z East Bohemia Film Office.

 „Využití prostor k filmovému natáčení je pro naše muzeum výbornou reklamou a zároveň splňuje i jeden z našich cílů, kterým je popularizace techniky a industriálního dědictví. Spolupráce s filmovými produkcemi navíc může přinést prostředky pro další budování neziskového projektu, “ uvádí Zora Střelcová z Muzea starých strojů a technologií.

Objekt ležící na okraji města Žamberk v Pardubickém kraji je přístupný po místní komunikaci cca 1 km od silnice 1. třídy Praha – Ostrava. „Muzeum je zatím otevřeno jen pro různé akce nebo po domluvě, proto není problém uzavřít objekt pro potřeby natáčení, “ říká Střelcová a popisuje prostory továrny-muzea: „Filmařsky zajímavým interiérem by rozhodně mohla být funkční transmisní strojírna složená z více než 30 strojů z konce 19. a počátku 20. století. Doplňuje ji kompletní výbava drobného historického nářadí a zachovaná je také kancelář mistra.“

Druhé podlaží nejstarší části budovy slouží především jako výstavní prostor. První část tvoří expozice stabilních motorů (částečně zrestaurovaných do provozního stavu) a druhou expozice automobilů a motocyklů, která se zaměřuje na vývoj sportovních vozů od roku 1900 po současnost.

„Většina strojů je plně funkčních a rádi je zapůjčíme pro natáčení. Jsou mezi nimi například sportovní auta z 20. a 30. let jako Aero 30, Tatra 30 nebo Praga Piccola, ale i Jaguar, Alfa Romeo či Porche z 50. až 70. let, “ vyjmenovává Střelcová.

I ve dvorech továrny našly své místo parní stroje, areál navíc protínají koleje úzkorozchodné dráhy, po kterých jezdí lokomotivy ze sbírek muzea. Ze dvora je přístupná základní obráběcí dílna (tzv. montovna), jejíž součástí je i kovárna.

Z dalšího dvora je možné vstoupit do repliky hospody z 19. století s dobově upraveným vstupem. V 1. podlaží nejstarší části areálu je vybudovaná dobová kuchyň napojená na jídelnu s funkčními kamny a další vybaveností.

Kontakt pro více informací:
East Bohemia Film Office: Lucie Ondráčková, tel.: 725 702 561, email: l.ondrackova@vychodnicechy.info

Muzeum starých strojů a technologií: Zora Střelcová, tel. 737 239 066.1

14.06.2018

]]>
Sun, 01 Jul 2018 16:06:28 +0200
<![CDATA[V Pardubicích na letišti se natáčí první dětská kriminálka]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/v-pardubicich-na-letisti-se-nataci-prvni-detska-kriminalka/ Dnes na letišti v Pardubicích nelétají letadla, ale štáb České Televize. Natáčí se zde historicky první česká kriminálka určená pro děti, a to v režii Juraje Nvoty. Vysílání seriálu proběhne na podzim příštího roku na ČT :D. Jedná se o třináctidílný seriál pro děti "Kriminálka 5. C", který vzniká ve spolupráci České a Slovenské televize. Nejvíce scén se natáčí ve Zlíně a na Slovensku, ale štáb ČT zavítal také do Pardubic na letiště, kde natáčí několik scén, které se v seriálu budou odehrávat „na letišti v Bratislavě“. Partnery jsou Česká televize, slovenská veřejnoprávní televize RTVS, Filmové ateliéry a slovenská společnost Alef Film&Media. Režisérem seriálu je Juraj Nvota, hrají v něm Bolek Polívka, Milan Lasica, Martin Myšička, Lenka Krobotová, Roman Zach či Jan Dolanský.

 

29.06.2018

]]>
Sun, 01 Jul 2018 16:10:05 +0200
<![CDATA[Ve Východních Čechách se natáčí FRANCOUZSKÁ VÁNOČNÍ ROMANCE]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/ve-vychodnich-cechach-se-nataci-francouzska-vanocni-romance/ Francouzská televize TF1 a česká produkce Okko obsadila na dva týdny Malou Úpu v Královéhradeckém kraji. Natáčí tam vánoční romanci Coup de foudre à Noel (Vánoční láska na první pohled), která se objeví na francouzských obrazovkách před Vánoci 2018. Hlavní roli ztvárnila kráska Barbara Cabrita, která hrála například v seriálu Kriminálka Paříž. Ve francouzském filmu si zahraje také Marek Vašut i někteří místní obyvatelé v pozici komparsistů.

EAST FILM BOHEMIA OFFICE se zúčastnila natáčení a navázala kontakt s francouzskou i českou produkcí OKKO.

Více informací a foto z natáčení najdete:

https://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/filmari-z-francie-ovladli-krkonose-20180307.html

https://krkonossky.denik.cz/kultura_region/kraska-z-kriminalky-pariz-nataci-v-male-upe-vanocni-romanci-20180315.html

]]>
Sun, 25 Mar 2018 16:27:03 +0200
<![CDATA[East Bohemia Film Office získala další grant od Státního fondu kinematografie]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/east-bohemia-film-office-ziskala-dalsi-grant-od-statniho-fondu-kinematografie/ East Bohemia Film Office získala další grant od Státního fondu kinematografie

Státní fond kinematografie se v rámci výzvy 2017-5-3-27 Činnost filmových kanceláří v roce 2018, rozhodl podpořit činnost filmových kanceláří. Samostatná výzva na činnost Filmových kanceláří byla letos vypsána poprvé (v loňském roce byla vyhlášena společně s výzvou na dvouletý grant na celoroční činnost institucí). Do výzvy se přihlásilo šest subjektů.

Jednou z podpořených regionálních filmových kanceláří je i East Bohemia Film Office, která od Státního fondu kinematografie získala dotaci ve výši 89 000 Kč. Rada u filmových kanceláří rozdělovala hlavně iniciační částky, aby podpořila vznik uceleného systému filmových kanceláří a touto podporou daný proces nastartovala. Regionální filmová kancelář East Bohemia Film Office z těchto prostředků bude financovat především některé z plánovaných aktivit na rok 2018, jako například vytvoření krátkého spotu - showreelu, který představí region Východních Čech, další aktivitou je redesign webových stránek, a další..

V hodnocení grantové žádosti Státním fondem kinematografie se o naší regionální filmové kanceláři píše: "Rada si je vědoma, že v současné době nejsou plně rozvinuty možnosti práce této filmové kanceláře. Avšak udržení, další rozvoj, a především osobní entusiasmus je pro Radu zcela zásadní. Rada doufá, že činnost kanceláře podpoří krajské a městské úřady smysluplnou částkou tak, aby mohla plnit veškeré činnosti spojené s aktivní regionální kanceláří, které si tato část Čech bezesporu zaslouží. Jak se ukazuje v jiných krajích, může se posléze stát důležitou součástí rozvoje regionu.“

Zdroj: STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE. Výsledky rozhodování rady [online]. [cit. 07. 02. 2018]. Dostupné z WWW: http://fondkinematografie.cz/vysledky-rozhodovani-rady-cinnost-filmovych-kancelari-v-roce-2018.html

]]>
Sat, 10 Feb 2018 22:05:02 +0100
<![CDATA[Aktuality z natáčených filmů v regionu Východních Čech v roce 2017]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/aktuality-z-natacenych-filmu-v-regionu-vychodnich-cech-v-roce-2017/ Pardubický kraj

Ve skanzenu Veselý Kopec u Hlinska se na jaře 2017 natáčely záběry pro vánoční pohádku „Nejlepší přítel“, jejímž režisérem je Karel Janák. Nenechte si ujít vánoční pohádku o lásce, štěstí a přátelství, kterou bude vysílat Česká televize o prvním svátku vánočním - 25. prosince 2017 ve 20:00.

Upoutávka

Další pohádka - Čertoviny, která byla natáčena u Hlinska v červnu 2017, a to přímo v Pekle Čertovina, se bude v českých kinech promítat od 4. ledna 2018. Režisérem je Zdeněk Troška, kterého můžete vidět na předpremiéře filmu v Multikině Cinestar v Pardubicích a Hradci Králové, která se uskuteční 19. prosince 2017.

V příštím roce - 21. srpna 2018, v den padesátiletého výročí invaze, se můžete těšit na film Jan Palach, jehož část byla natáčena na pardubickém Pernštýnském náměstí v červenci 2017. To se na pár dní proměnilo ve Václavské náměstí, kde nechyběl tank, obrněné transportéry, a také více než 300 komparzistů, kteří hráli civilisty. Režisérem filmu je Robert Sedláček.

Královéhradecký kraj

V únoru 2017 natáčel režisér Milan Cieslar ve Špindlerově Mlýně zimní komedii Špindl, ve které si tři sestry v čele s Annou Polívkovou vyrazily do hor na dámskou jízdu. Nenechte si proto ujít tuto komedii, ve které jistě nepůjde jen o sportovní zážitky. Premiéra v kinech proběhne 21. prosince 2017.

Přímo v Hradci Králové se letos na podzim natáčely hned 2 zajímavé filmové projekty. Na konci září přijela do centra města natáčet několik scén Bollywoodská produkce romantickou komedii Shine. Přímo před katedrálou sv. Ducha probíhalo natáčení scény svatby a na Velkém náměstí se o pár dnů později natáčela davová scéna rockového koncertu, ve které si zahráli i místní komparsisti. Film by měl přijít do kin na jaře 2018. V listopadu zde natáčel i mladý talentovaný režisér David Balda (17 let) svůj další snímek pod názvem Narušitel, natočený podle skutečných událostí z prostředí leteckých stíhačů.

Každoročně jsou oblíbenými místy pro filmaře skalní města. V Prachovských skalách natáčely hned dvě zahraniční produkce. V říjnu zde německá společnost ZDF natáčela detektivku Noc čarodějnic a Prachovské i Adršpašské skály si vybrala i americká produkce pro natáčení fantasy minisérie Carnival row, ve které hraje Orlando Bloom. Na její zhlédnutí si ale budou muset diváci počkat až do roku 2019.

ZDROJE:

]]>
Mon, 18 Dec 2017 21:52:35 +0100
<![CDATA[Location tour v regionu Východních Čech]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/location-tour-v-regionu-vychodnich-cech/ CFC EBFO

2. a 3. listopadu 2017 uspořádala East Bohemia Film Office ve spolupráci s Czech Film Commission location tour do regionu Východní Čechy

 Location tours pod patronací Czech Film Commission a ve spolupráci s regionálními filmovými kancelářemi jsou prohlídky lokací a objektů určené zejména pro lokační manažery, filmové architekty, režiséry, producenty a další filmaře, kteří díky nim mohou objevit různorodé lokace i příběhy. East Bohemia Film Office jako regionální filmová kancelář funguje při Destinační společnosti Východní Čechy a působí na celém území východních Čech, tedy v oblasti Královéhradeckého a Pardubického kraje. Hlavním cílem kanceláře je přilákat více filmařů do regionu a tím využít propagace regionu díky případnému natáčení.

„Pro location tour jsme zvolili téma Východočeská moderní a současná architektura, a proto jsme se rozhodli představit účastníkům zejména Pardubice, Hradec Králové a Litomyšl, “ uvádí Lucie Ondráčková, která má ve filmové kanceláři na starost oblast Pardubického kraje.

„Snažíme se vždy představit takové lokace a objekty, jejichž provozovatelé - majitelé či správci - jsou si vědomi přínosu audiovizuální produkce pro ekonomiku regionu a filmová natáčení ve svých objektech vítají. Filmaři se tedy mohou spolehnout na to, že během location tour poznají zajímavé a zaručeně film friendly lokace, “ uvádí Nela Cajthamlová z národní kanceláře Czech Film Commission Státního fondu kinematografie.

První den měli účastníci možnost prohlédnout si vybraná místa Hradce Králové. První zastávkou byl moderní a nadčasový objekt Studijní a vědecké knihovny, jejíž plášť z litého betonu je perforovaný kulatými okny (knihovně se proto někdy přezdívá „ementál“) a podtrhuje dynamičnost budovy. Tour pokračovala v areálu nemocnice a poté na Masarykovo náměstí, které je vystavěno podle návrhu architekta Josefa Gočára.

„Odpoledne filmaři obdivovali čistotu a velkorysost prostor Gymnázia J. K. Tyla, které je považováno za počátky konstruktivismu v české moderní architektuře a je rovněž dílem Josefa Gočára. Hned naproti se nachází Labská vodní elektrárna ‚Hučák‘ ve stylu secese, kde jsme filmařům ukázali také interiér elektrárny, který by mohl sloužit k natáčení, “ říká Michal Mikulec, který je v rámci East Bohemia Film Office kontaktem pro Královehradecký kraj.

Dalšími zastávkami bylo Muzeum východních Čech postavené dle návrhu Jana Kotěry a prvorepubliková Slezská plovárna na Labi, ze které dodnes dýchá nostalgie dávných dob. V podvečerních hodinách zavedla tour filmaře k další z Gočárových staveb - Magistrátu města Hradce Králové - a na závěr k bývalé Pilnáčkově továrně.

Druhý den bylo na programu historické a zároveň velice moderní město Litomyšl, kterým filmaře provedli zástupci turistické oblasti Českomoravské pomezí. Mezi navštívené lokace patřily: budova městského plaveckého bazénu, moderní stavba modlitebny Církve bratrské, kterou navrhl architekt Zdeněk Fránek, Evropské školicí centrum v bývalém zámeckém pivovaru, který byl rekonstruován na základě projektu Josefa Pleskota, či chrám Nalezení sv. Kříže. Chybět nemohl samozřejmě ani renesanční zámek Litomyšl, který je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO, Portmoneum - Museum Josefa Váchala a zámecké sklepení se stálou expozicí soch Olbrama Zoubka.

V odpoledních hodinách se prohlídka lokací přesunula do Pardubic, kde byla filmařům nabídnuta možnost podívat se do celého areálu Automatických Winternitzových mlýnů, které byly vystavěny dle návrhu Josefa Gočára. Tour pokračovala skrze historickou část města (zámek, Pernštýnské náměstí a přilehlé uličky) k bývalému hotelu Grand a přes Třídu Míru do Machoňovy pasáže, která byla v roce 2013 zrekonstruována.

Dále cesta směřovala k pardubickému krematoriu, které bylo postaveno ve 20. letech ve stylu rondokubismu dle návrhu architekta Pavla Janáka a poslední zastávkou byla rozlehlá budova hlavního vlakového nádraží, které začalo veřejnosti sloužit v roce 1958.

„Mimo Pardubice se možná málo ví, že naše hlavní nádraží má rozsáhlé podzemní prostory, v nichž je kino Sirius, sklady civilní obrany a 4 protiatomové kryty s velitelským stanovištěm, které nejsou pro veřejnost běžně přístupné. I ty jsme filmařům samozřejmě ukázali, “ uzavírá výčet navštívených lokací Lucie Ondráčková z East Bohemia Film Office. „Během location tour měli účastníci možnost si prohlédnout i místa, do kterých by se ne vždy běžně dostali. Mohli si rozšířit povědomí o východních Čechách a lokacích, které nabízejí, a dostali možnost ověřit si podmínky natáčení na daných lokacích přímo s jejich majiteli či správci, “ dodává Ondráčková.

Díky existenci filmové kanceláře East Bohemia Film Office a jejímu aktivnímu přístupu ke spolupráci s filmaři se východní Čechy řadí k film friendly regionům.

Činnost kanceláře je podpořena Státním fondem Kinematografie České republiky.

Logo_SFK

]]>
Thu, 09 Nov 2017 22:18:54 +0100
<![CDATA[Regionální happy hour v Karlových Varech]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/regionalni-happy-hour-v-karlovych-varech/ V pondělí 3. 7. 2017 / Industry Pool, Hotel Thermal / se v rámci Industry days Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech uskutečnila akce Setkání s Czech Film Commission a regionálními filmovými kancelářemi. Letos se v Karlových Varech zájemci mohli setkat vedle Czech Film Commission i s Filmovou kanceláří Karlovarského kraje, Brno Film Office, Filmovou kanceláří Ústeckého kraje, Filmovou kanceláří Moravskoslezského kraje a samozřejmě s East Bohemia Film Office.

]]>
Wed, 05 Jul 2017 08:57:22 +0200
<![CDATA[Pozvánka na konferenci Regionální filmové kanceláře a lokální filmové festivaly]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/pozvanka-na-konferenci-regionalni-filmove-kancelare-a-lokalni-filmove-festivaly/ Zlín Film Festival, Kreativní Evropa – MEDIA a Czech Film Commission srdečně zvou do Zlína na konferenci Regionální filmové kanceláře a lokální filmové festivaly – Jak úspěšně pracovat s místním publikem a veřejností konanou 29. května 2017 v rámci 57. ročníku MFF Zlín.

Filmová natáčení, filmové festivaly a další s filmem a audiovizí spjaté aktivity znamenají pro místo konání řadu pozitivních přímosů, příležitostí ale také výzev. Jednou z nich je účinná komunikace veřejné správy s místní veřejností, tak aby se z ní mohlo stát spokojené publikum, kooperující sektor služeb anebo filmovým natáčením nakloněná veřejnost.

Cílem konference je představit úspěšné příklady z praxe, ale také otevřít a pojmenovat případné problematické aspekty v této oblasti.

Jednotlivá témata odprezentují a diskutovat o nich budou odborníci z filmového a audiovizuálního sektoru, filmaři a zástupci měst, regionálních institucí i soukromých subjektů.

Více informací v přiloženém programu, který bude průběžně aktualizován – sledujte proto i weby http://www.zlinfest.cz/25504-film-industryhttp://www.mediadeskcz.eu/news/detail/899

Účast na konferenci je zdarma, potvrzení účasti zasílejte do 19. 5. na email media@kreativnievropa.cz.

]]>
Sat, 29 Apr 2017 08:53:02 +0200
<![CDATA[East Bohemia Film Office na Finále Plzeň]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/east-bohemia-film-office-na-finale-plzen/ Zástupci regionální filmové kanceláře East Bohemia Film Office se v termínu od 23. do 25. dubna zúčastnili filmového festivalu Finále Plzeň, přesněji Industry days při tomto festivalu. Jedná se o platformu pro filmové profesionály, která je již každoroční součástí této přehlídky českých a slovenských celovečerních hraných a animovaných filmů, dokumentů a televizních projektů.

Společně s dalšími regionálními filmovými kancelářemi České republiky jsme v krátké prezentaci představili, co můžeme filmařům / producentům nabídnout. Prezentována byla nejenom nabídka našich služeb, ale také konkrétní lokace či výhody natáčení v regionech.

Následoval uzavřený workshop, který byl určen pouze pro zástupce regionálních filmových kanceláří. Smyslem workshopu bylo najít inspiraci u kolegů, diskutovat problémy a nacházet možná řešení. Hlavními tématy bloku byl marketing filmových kanceláří a jejich lokací směrem k filmařům, úspěšná komunikace s místní veřejností, zkušenosti s realizací grantu Státního fondu kinematografie apod.

Díky účasti na festivalu Finále Plzeň jsme měli možnost zúčastnit se dalších částí programu Industry days, jako například diskusní panel Zahraniční odborný filmový tisk a mezinárodní PR nebo přednášku o podpoře televizní tvorby.

Akce byla organizovaná Czech Film Commission ve spolupráci s festivalem Finále Plzeň.

]]>
Sat, 29 Apr 2017 08:47:36 +0200
<![CDATA[Ve skanzenu Veselý Kopec natočí filmaři na jaře vánoční pohádku]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/ve-skanzenu-vesely-kopec-natoci-filmari-na-jare-vanocni-pohadku/ Ve skanzenu na Veselém Kopci se bude na jaře natáčet nová vánoční pohádka České televize. Režíruje ji Karel Janák. V lidových chalupách se filmový štáb zabydlí koncem května.

Prohlídky pro návštěvníky budou omezeny, na zaměstnance skanzenu klade natáčení vždy nároky navíc.

„Pokud se natáčí v interiérech, což bude tento případ, například předměty, které jsou hodně cenné, musíme vystěhovat. Máme také zvýšený dohled v interiérech a spolupracujeme se štábem, který natáčení chystá, třeba na zapůjčení rekvizit, “ řekla vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová.

Skanzen je oblíbenou kulisou filmařů. Vznikala zde například filmová pohádka Lotrando a Zubejda, v 80. letech prostředí posloužilo pro televizní seriál Cirkus Humberto. Záběry z Veselého Kopce jsou i v pohádce Nesmrtelná teta, z jedné ze zdejších chalup pocházela odvážná Bohdanka z televizního filmu Sedmero krkavců v režii Ludvíka Ráži, který se vysílal na Vánoce roku 1993. V roce 2007 ve skanzenu točil Jiří Strach pohádku Tři životy podle scénáře Věry a Václava Šaškových, i tu Česká televize uvedla poprvé o Vánocích.

Tento filmový štáb zřejmě nebude letos na Veselém Kopci jediným. „Jsou i další zájemci, termíny natáčení s nimi ještě domlouváme, “ dodala Vojancová.

Autor budoucí vánoční pohádky režisér Karel Janák natočil například sportovní komedii pro teenagery Snowboarďáci. Dále například snímky Ro(c)k podvraťáků, Rafťáci, pohádky Dvanáct měsíčků, Princezna a písař nebo dobrodružnou komedii Ať žijí rytíři.

 Autor: Jaroslav Hubený, ČTK, MF DNES

Zdroj: HUBENÝ, Jaroslav. Ve skanzenu Veselý Kopec natočí filmaři na jaře vánoční pohádku. [online]. [cit. 22. 3. 2017]. Dostupné z WWW: http://pardubice.idnes.cz/skanzen-vesely-kopec-vanocni-pohadka-dst-/pardubice-zpravy.aspx?c=A170321_2313730_pardubice-zpravy_jah

]]>
Wed, 22 Mar 2017 22:21:40 +0100
<![CDATA[East Bohemia Film Office představila svoji činnost a plány starostům Královéhradeckého kraje]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/east-bohemia-film-office-predstavila-svoji-cinnost-a-plany-starostum-kralovehradeckeho-kraje/ Na tradičním setkání vedení Královéhradeckého kraje se starosty a starostkami regionu, které proběhlo dne 7. února 2017 v Hradci Králové (Kongresové centrum Aldis), nechybělo ani zastoupení naší filmové kanceláře East Bohemia Film Office. Po úvodním vystoupení radních a pozvaných hostů byl dostatečný prostor věnován individuálním konzultacím. Zástupci obcí se tak mohli u diskusních stolků obracet přímo na jednotlivé radní, pracovníky Krajského úřadu a dalších organizací. Při této příležitosti jsme zájemcům představili činnost filmové kanceláře East Bohemia Film Office, principy jejího fungování, plány pro letošní rok a především možnosti vzájemné spolupráce.

Michal Mikulec
+420 727 811 784; mmikulec@kr-kralovehradecky.cz

]]>
Thu, 09 Feb 2017 21:24:54 +0100
<![CDATA[PF 2017]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/pf-2017/ PF 2017

]]>
Sat, 17 Dec 2016 16:34:59 +0100
<![CDATA[Film Přes kosti mrtvých byl vybrán do hlavní soutěže festivalu Berlinale]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/film-pres-kosti-mrtvych-byl-vybran-do-hlavni-souteze-festivalu-berlinale/ Detektivní drama Přes kosti mrtvých režírovala Agnieszka Holland, která je českým divákům známe především filmem Hořící keř o Janu Palachovi. Snímek byl natočen na motivy knižního morálního thrilleru Olgy Tokarczuk ze současného česko-polského pohraničí, který vyšel v českém překladu pod názvem Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých.

Několik natáčecích dní proběhlo také v českém pohraničí na Broumovsku ve východních Čechách. Konkrétně například závěrečná scéna filmu nebo scéna Svatohubertské mše v Kostele sv. Petra a Pavla na Broumově. Vedle toho se v česku vytvářely také vizuální efekty ve společnosti UPP a točily se zde záběry divoké zvěře, se kterými film intenzivně pracuje. V komparsu filmu se objeví i studenti broumovského gymnázia.   

Film Přes kosti mrtvých byl zařazen do hlavní, nejprestižnější festivalové soutěže 67. ročníku filmového festivalu Berlinale, který bude zahájen 9. února 2017. Snímek byl podpořen Státním fondem kinematografie a koprodukovala ho Česká televize. Do českých kin titul uvede distribuční společnost CinemArt 20. dubna 2017.

Po letošní premiéře filmu Já, Olga Hepnarová (zahajoval sekci autorských filmů s kontroverzním tématem Panorama), se jedná o další snímek natáčený z části ve východních Čechách, který bude uveden na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale.

Autor fotografií: Daniel Baránek, licence: CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikimedia Commons.

]]>
Thu, 22 Dec 2016 21:37:27 +0100
<![CDATA[East Bohemia Film Office získala grant od Státního fondu kinematografie]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/east-bohemia-film-office-ziskala-grant-od-statniho-fondu-kinematografie/ Logo_SFK

Projekt je spolufinancován ze Státní fondu kinematografie.

Státní fond kinematogragie se v rámci výzvy 2016-5-3-28 _ Podpora celoroční činnosti institucí působících v oblasti kinematografie v letech 2017 a 2018 (dvouletý grant) a filmových kanceláří pro rok 2017 _ rozhodl podpořit mimo jiné činnost filmových kanceláří, jejichž primárním úkolem je přilákat natáčení a audiovizuální aktivity do svých teritorií. Nemá jít o jednorázovou záležitost, ale systematickou a dlouhodobou spolupráci s produkcemi a podíl na kultivaci místního prostředí a zkvalitňování podmínek pro natáčení – to vše s cílem maximálně zefektivnit přínosy audiovizuální produkce pro region.

Jednou z podpořených regionálních filmových kanceláří je i East Bohemia Film Office, která od Státního fondu kinematografie získá grant ve výši 84.000,00 Kč. Rada u filmových kanceláří rozdělovala hlavně iniciační částky, aby podpořila vznik uceleného systému filmových kanceláří a touto podporou daný proces nastartovala. Regionální filmová kancelář East Bohemia Film Office z těchto prostředků bude financovat především některé z plánovaných aktivit na rok 2017, jako např. realizaci location tour do vybraných oblastí východních Čech nebo prezentaci na lokačním a produkčním trhu FOCUS v Londýně. 

V hodnocnení grantové žádosti Státním fondem kinematografie se o naší regionální filmové kanceláři píše: "Kancelář East Bohemia Film Office funguje již několik let v rámci Destinační společnosti Východní Čechy, jejímž zřizovatelem je Pardubický kraj a další subjekty. Tento jako jeden z prvních spustil grantový program na podporu audiovizuálních projektů. Agendu zajišťuje pracovník destinační agentury. Kancelář se velmi aktivně snaží přilákat filmové produkce a velmi dobře spolupracuje s ostatními institucemi v rámci své krajské působnosti a také s Czech Film Commission. Rada ve shodě s experty projekt podpořila celou požadovanou částkou." 

Zdroj: STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE. Výsledky rozhodování rady - vzdělávání, celoroční činnost, podpora účasti českých filmů na zahraničních festivalech, vývoj dokumentárního díla [online]. [cit. 20. 12. 2016]. Dostupné z WWW: http://fondkinematografie.cz/aktuality/vysledky-rozhodovani-rady-vzdelavani,-celorocni-zahranicnich-festivalech,-vyvoj-dokumentarniho-dila.html

]]>
Tue, 20 Dec 2016 21:29:15 +0100
<![CDATA[Zapomenutá prvorepubliková Slezská plovárna v Hradci Králové]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/zapomenuta-prvorepublikova-slezska-plovarna-v-hradci-kralove/ Slezská plovárna v Hradci Králové zanedlouho oslaví své 89. narozeniny. Prvorepublikové koupaliště je sice téměř zapomenuté, ale i tak v tomto rozsáhlém areálu naleznete místa, která slavnou éru koupaliště stále připomínají - je to především pás dřevěných šaten. Svou polohou v bezprostřední blízkosti města vytváří areál jedinečnou přírodní oázu.

„Jde v podstatě o areál složený ze dvou větších celků, tj. plovárna a loděnice (s plochou před kabinkami na hrázi a vnitřním areálem, kde je nová vodácká půjčovna, hřiště apod.) o rozloze přibližně jeden hektar, a druhá část - "chatová osada Na Mlejnku" poblíž elektrárny, která má rozlohu zhruba stejnou“, doplnila Martina Rejhová, jednatelka společnosti Správa areálu Slezské plovárny, s.r.o.

Celá oblast u vodní elektrárny Na Mlejnku má svůj nezaměnitelný ráz a atmosféru. Plovárnu představuje vybagrované koryto řeky Orlice obklopené mohutnými kaštany a javory, pláž, loděnice vodních slalomářů a chatová osada. Přímo uprostřed koryta Orlice je jen asi metr pod hladinou poměrně velký písečný ostrůvek.  

V areálu se nachází rovněž vojenský most zvaný „Klapák“. Jedná se o britský ženijní příhradový most typu Bailey Bridge, který spojuje místní část Malšovice a Slezské Předměstí. Most byl vyroben v roce 1944 a postaven byl brigádníky v roce 1947 v rámci mezinárodní poválečné pomoci. Most nahradil převoz, který zde fungoval až do konce 2. sv. války.

Celý areál je svým přírodním charakterem využitelný nejen pro letní koupání a vodní sporty, ale například i pro jiné aktivity - díky nezaměnitelnému geniu loci se stal v poslední době i vyhledávaným místem svatebčanů. 

Video prohlídka areálu:

Pro více informací o možnostech natáčení v areálu Slezské plovárny: Martina Rejhová (e-mail: t.rejhova@volny.cz; tel.: +420 602 539 912, web: www.slezskaplovarna.cz).

Pro natáčení ve východních Čechách obecně se můžete obrátit na regionální filmovou kancelář East Bohemia Film Office.

]]>
Fri, 02 Dec 2016 23:06:45 +0100
<![CDATA[Automatické mlýny se otevírají filmařům]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/automaticke-mlyny-se-oteviraji-filmarum/ Objekt Winternitzových automatických mlýnů, jejichž autorem je Josef Gočár, patří mezi nejvýznamnější stavby moderní české architektury. Automatické mlýny nejsou jednou z mnoha kulturních technických památek. Jedná se o jedinečnou dominantu města a ikonu průmyslové architektury evropského měřítka, národní kulturní památku. Nechaly si je postavit továrníci Egon a Karel Winternitzové na břehu řeky Chrudimky.

Provoz v Automatických mlýnech byl ukončen na jaře 2013 a na začátkem roku 2016 byl objekt prodán do soukromých rukou. Novým majitelem automatických mlýnů je architekt Lukáš Smetana.

Prezentaci celého areálu si můžete prohlédnou zde: Areal_automatickych_mlynu.pdf

Pro více informací o možnostech natáčen v areálu automatických mlýnů: Ing.arch. Lukáš Smetana (e-mail: smetana@johann-hochreiter.cz; tel.: +420 725 369 931).

Pro natáčení ve východních Čechách obecně se můžete obrátit na regionální filmovou kancelář East Bohemia Film Office.

]]>
Tue, 29 Nov 2016 21:28:47 +0100
<![CDATA[Josefovská pevnost jako varšavské ghetto]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/josefovska-pevnost-jako-varsavske-ghetto/ Na stránkách filmového webu IndieWire byl 17. listopadu zveřejněn trailer k dlouho očekávanému filmu The Zookeeper´s Wife.

V loňském roce probíhalo natáčení tohoto filmu například i ve východočeské pevnosti Josefov u Jaroměře. Ve snímku Niki Caro se tato lokace proměnila na varšavské ghetto.

 Zde si můžete prohlédnout oficiální trailer filmu, který bude mít premiéru v březnu příštího roku.http://www.indiewire.com/2016/11/the-zookeepers-wife-trailer-jessica-chastain-niki-caro-1201747193/

]]>
Sat, 19 Nov 2016 22:38:44 +0100
<![CDATA[East Bohemia Film Office]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/east-bohemia-film-office/ Prezentace regionální filmové kanceláře East Bohemia Film Office: EBFO_Prezentace_FInal.pdf

]]>
Wed, 16 Nov 2016 17:17:04 +0100
<![CDATA[Unikátní areál bývalého železničního skladu v Pardubicích]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/unikatni-areal-byvaleho-zeleznicniho-skladu-v-pardubicich/ Areál tzv. Nového železničního skladu, který vznikl ve dvacátých letech minulého století, se nachází v průmyslové části ulice S. K. Neumanna v Pardubicích. Postaven byl pro možnost uskladnění vybavení pardubického 1. železničního pluku. Ze severní strany od trati Pardubice - Česká Třebová byl bohatě zavlečkován a od jihu napojen na rozsáhlý systém cvičných úzkorozchodných tratí. Úzkorozchodky sice těsně po druhé světové válce zanikly, ale sklad svou funkci plnil až do devadesátých let, kdy v něm po opuštění armádou vznikla podnikatelská zóna. V roce 2005 došlo ke zrušení vlečkového napojení u svatoanenského podjezdu a po nějaké době následovalo vytrhání kolejí v samotném areálu. Nyní v areálu zůstala dvojice železničních mostů přes Chrudimku, nedotčený kus přírodního ekosystému a především areál skladových prostor, které jsou z části prázdné a z části využívané k podnikání.

Objekty jsou v majetku společnosti Pražská správa nemovitostí, která haly o rozloze 200, 500, 1000 a 2000 m2 nabízí k pronájmu jako primárně skladové a výrobní prostory.

Pro více informací o možnosti využití areálu k vašim audiovizuálním projektům kontaktujte Pražskou správu nemovitostí, spol. s.r.o. - Josef Horák; +420 773 909 011; josef.horak@psn.cz.

Pro natáčení ve východních Čechách je Vám k dispozici regionální filmová kancelář East Bohemia Film Office - www.eastbohemiafilmoffice.cz

]]>
Tue, 08 Nov 2016 14:49:43 +0100
<![CDATA[Mezinárodní letiště v Pardubicích se představuje jako filmová lokace]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/mezinarodni-letiste-v-pardubicich-se-predstavuje-jako-filmova-lokace/ Pardubice jsou již historicky jedinečné svým rozvinutým dopravním systémem. Město perníku se nachází na evropském železničním koridoru spojujícím Berlín s Vídní; dálnice vedoucí z Prahy končí v nedalekém Hradci Králové; nechybí ani lodní doprava - vždyť Pardubice leží na soutoku splavné části Labe s Chrudimkou. To ale není vše. Pardubice jsou rovněž známé díky letecké dopravě, a to nejenom díky každoročně pořádané Aviatické pouti nebo jako rodiště jednoho z nejvýznamnějších průkopníků české aviatiky - konstruktéra a pilota Jana Kašpara.

V současné době jsou Pardubice s leteckou dopravou spojovány především díky nejmladšímu mezinárodnímu letišti v České republice. Letiště Pardubice je regionální letiště se statutem veřejného mezinárodního letiště se smíšeným civilním a vojenským provozem. Správu civilní části letiště vykonává společnost East Bohemian Airport, a.s. „Pardubického letiště se letos stalo členem evropské asociace letišť - Airport Council Internationale Europe, která sdružuje na 500 letišť ze 45 evropských zemí. Zařadilo se tak do rodiny vzdušných přístavů, přes které jde každoročně 90 procent komerčních letů. Výhodou letiště je přátelské rodinné prostředí, rychlé a pohodlné odbavení, výborná dopravní obslužnost i bezplatné parkování“, prozradila Ing. Hana Šmejkalová, ředitelka letiště a místopředsedkyně společnosti East Bohemian Airport, která pardubické civilní letiště provozuje.

Odbavovací letištní hala je osazena dvěma přepážkami k odbavení letů, které jsou schopné obsloužit 120 osob za hodinu, dále dvěma stanoviště bezpečnostní kontroly a čtyřmi stanoviště pasové kontroly. Nechybí možnost občerstvení i obchod duty free.

Betonová runway pardubického letiště je dlouhá 2,5 kilometrů a široká 75 metrů. V České republice širší runway nenajdete. Po ní se pohybuje množství techniky, kterou letiště disponuje - žlutý letištní speciál Škoda Octavia ASFT, který měří brzdné vlastnosti dráhy; vozidlo cabin servis pro vyprázdnění či dočerpání vody nebo odpadů; troje nástupní schody pro pasažéry. Skutečným obrem na pardubickém letišti je cisterna Schwarzműller s tahačem Mercedes Acrtos na tlakové plnění paliva do letadel, která měří přes 20 metrů na dálku a jejíž návěs má kapacitu 33.000 litrů, což je zhruba 27 tun leteckého paliva. V zimě se zase letiště neobejde bez vozidla na de-icing, další potřebnou technikou je například externí vzduchový startér nebo pozemní generátor elektrického proudu.

Pro uskladnění letištní techniky slouží technické zázemí. Převážná část prostor pro garážování je dimenzována na vozidla střední velikosti nákladních automobilů. Pro větší techniku, například pro úklid sněhu slouží atypické prostory s průjezdným profilem o šířce 6 metrů a výšce 4,5 metrů.

 „Pardubické letiště toho rozhodně nabízí daleko víc a věřím, že z něj může být atraktivní lokace pro realizaci různých audiovizuálních projektů. S filmaři budeme rádi spolupracovat a jsme připraveni jim vyjít v rámci našich možností vstříc“, doplnila Ing. Hana Šmejkalová.

V červnu letošního roku byla zahájena výstavba moderního terminálu, který zvýší komfort pro cestující, vylepší a zrychlí služby nabízené leteckým společnostem a tím zatraktivní letiště Pardubice nejen pro zahraniční partnery. Podle plánu tato rozsáhlá letištní stavba uvítá první cestující na podzim 2017.

Pro více informací o možnosti natáčení na pardubickém letišti: East Bohemian Airport, a.s., Eva Kadlecová, kadlecova@airport-pardubice.cz, tel.: +420 466 310 150.

Pro natáčení ve východních Čechách obecně je Vám k dispozici regionální filmová kancelář East Bohemia Film Office - http://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/kontakty/

]]>
Wed, 02 Nov 2016 19:19:49 +0100
<![CDATA[Zapomenutý pseudogotický lovecký zámeček v Rohoznici]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/zapomenuty-pseudogoticky-lovecky-zamecek-v-rohoznici/ V lese mezi obcemi Dobřenice a Rohoznice v Pardubickém kraji se nachází zajímavá stavbička. Je to bývalý lovecký zámeček z roku 1880, který svým nenadálým zjevením se v houští každého překvapí. Blízký rybník pak dokresluje představu kdysi romantického místa, kde se za slunného dne procházelo panstvo a okolím se neslo halali.

Letohrádek je obdélná novogotická stavba, v severní části patrová. Fasády zdobí omítka sytě červené barvy napodobující bosáž, zdi jsou zakončeny cimbuřím. V kruhové nice v severním průčelí je erb stavebníka Karla D. Weinricha. V částečně podsklepeném přízemí je mezi dvěma čtvercovými místnostmi sevřená vstupní chodba vedoucí k točitému schodišti do patra umístěnému v šestibokém přístavku ve středu východní fasády. V podobě štíhlé okrouhlé vížky schodiště pokračuje dále na terasu na střeše prvního patra. To tvoří pouze dvě místnosti nad chodbou a severní místností přízemí, místnost nad chodbou je zaklenuta křížovou klenbou se štukovými žebry. První patro bylo také přístupné zvenku po dvouramenném schodišti lomícím se kolem severovýchodního nároží letohrádku.

Budova je dnes značně zdevastovaná, jsou poškozeny fasády, vnější schodiště, zřítila se část podlahy patra i schodiště v okrouhlé vížce, do budovy zatéká. Po dálnici je do Rohoznice možné z Prahy dojet za něco málo přes 1 hodinu.

 

]]>
Thu, 20 Oct 2016 20:08:13 +0200
<![CDATA[Pardubický kraj podepsal v ateliérech na Barrandově smlouvu o spolupráci]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/pardubicky-kraj-podepsal-v-atelierech-na-barrandove-smlouvu-o-spolupraci/ Ve čtvrtek 29. září 2016 podepsal Pardubický kraj smlouvu o spolupráci v oblasti cestovního ruchu a volnočasových aktivit se ZO KINOS Barrandov Studio. Ve stylových prostorách Filmpointu Barrandov Studia a.s. smlouvu podepsali za Pardubický kraj člen Rady kraje René Živný zodpovědný za sport, cestovní ruch, volnočasové aktivity a informatiku a za ZO KINOS Barrandov Studio Pavel Kondraš a Radan Kukal. Podpisu se zúčastnili i starosta Města Proseče Jan Macháček a místostarosta Miloslav Hurych.

Pardubický kraj nabízí program na podporu audiovizuální tvorby, která je celá nebo alespoň částečně realizovaná na území Pardubického kraje. „Jsme první z krajů vyhlašujících filmový grant, kterým chceme podpořit filmové tvůrce, kteří zvažují výběr lokality pro natáčení. Vzhledem k rozmachu filmové turistiky, nám mohou natočené snímky pomoci v rozvoji cestovního ruchu. Navíc filmaři u nás v kraji utratí minimálně jeden a půl násobek částky, kterou od nás získají. Tím ekonomicky pomohou i jednotlivým oblastem, ve kterých budou natáčet, “ uvedl radní pro sport, cestovní ruch, volnočasové aktivity a informatiku René Živný. „Podpora je určena na tvorbu celovečerního nebo dokumentárního filmu, ale také televizního seriálu, “ upřesnil René Živný.

Pardubický kraj má předpoklady pro rozvoj cestovního ruchu - krásnou přírodu rovinného i horského charakteru, příznivé klima a množství příležitostí ke koupání, provozování vodních sportů, pro pěší turistiku, cykloturistiku a zimní sporty. Mezi jeho turistická centra patří i velmi navštěvovaná oblast - přírodní rezervace Toulovcovy Maštale. Na území Sdružení obcí Toulovcovy Maštale se nachází legendární barrandovský dětský tábor. Tábor Barrandov v Miřetíně mezi Prosečí a Skutčí je kultovní místo, na kterém vyrostly děti předních československých filmařů, např. režisérů Václava Vorlíčka, Juraje Jakubiska, Karla Smyczka, Františka Vláčila, Juraje Herze, Evalda Schorma, Marie Poledňákové, Miloslava Šmídmajera či scénáristů Zdeňka Svěráka, Jaroslava Dietla, Vladimíra Körnera, herců Heleny Růžičkové, Karla Augusty a dalších. Dnes již dospělý Honza Svěrák rád vzpomíná na své první dětské pusy s prázdninovou láskou Mariánkou, které se udály právě zde. Filmaři se v Miřetíně scházejí již od poloviny padesátých let dvacátého století. Tábor Barrandov je i oblíbeným výletním cílem – v roce 1990 natočil v reáliích tábora režisér Ondřej Trojan svůj první film Pějme píseň dohola. Scénář k němu napsali Jan Hřebejk a Petr Jarchovský. Pro všechny tři dnes vyhlášené tvůrce to byl jejich první celovečerní snímek. Na plátně kin se v něm také poprvé jako čtrnáctiletá objevila pozdější držitelka pěti Českých lvů herečka Anna Geislerová. „Protože jedním z projektů, na kterém se Pardubický kraj podílí, je projekt „Po stopách filmařů“, jehož posláním je zmapování a prezentace filmových míst Pardubického kraje, tak to přímo vybízelo k navázání užší spolupráce. Ta dnes získala oficiální podobu a to nás těší. V Pardubickém kraji se cítíme doma a rádi přispějeme k jeho rozvoji, “ říká Radan Kukal, místopředseda ZO KINOS Barrandov Studio.

Tábor Barrandov se nachází na území Města Proseč, které smlouvu o spolupráci s Táborem Barrandov uzavřelo, jako první, již letos v únoru. Na jejím základě se jim ZO KINOS Barrandov Studio snaží pomoci např. při rozšíření expozice prosečského Muzea dýmek o autentické dýmky významných osobností. Při podpisu smlouvy s Pardubickým krajem se zástupci Města Proseč setkali s režisérem Dušanem Kleinem a hercem, dabérem a režisérem dabingu Petrem Pospíchalem, kteří Proseči věnovali několik svých dýmek. Expozice o ně bude rozšířena příští rok (http://www.muzeumdymek.cz).

Zdroj: PARDUBICKÝ KRAJ. Pardubický kraj podepsal v ateliérech na Barrandově smlouvu o spolupráci. [online]. [cit. 4. 10. 2016]. Dostupné z WWW: https://www.pardubickykraj.cz/aktuality/88770/pardubicky-kraj-podepsal-v-atelierech-na-barrandove-smlouvu-o-spolupraci

 

]]>
Wed, 05 Oct 2016 20:29:40 +0200
<![CDATA[ŠTÁB RAKOUSKÉ TELEVIZE ORF NATÁČEL V PARDUBICÍCH]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/stab-rakouske-televize-orf-natacel-v-pardubicich/ Regionální filmová kancelář East Bohemia Film Office ve spolupráci se zahraničním zastoupením agentury CzechTourism v Rakousku zorganizovala návštěvu a natáčení televizního štábu rakouské veřejnoprávní stanice ORF v Pardubicích. Kromě poskytnutí dostupných gastronomických námětů k natáčení za území a zprostředkování potřebných kontaktů se regionální filmové kanceláři podařilo zajistit bezplatné ubytování pro pětičlenný televizní štáb v Pardubicích.
Konkrétně se jednalo o přípravu jedné z epizod televizního pořadu Der Geschmack Europas, která se natáčela v několika lokalitách České republiky. Kromě západních a jižních Čechy tak televizní štáb zavítal v sobotu 18. června i do pardubické rodinné výrobny perníku vedené panem Pavlem Janošem.

Jaroslav Drobný
j.drobny@vychodnicechy.info
+420 725 702 651

]]>
Sat, 03 Sep 2016 10:33:43 +0200
<![CDATA[East Bohemia / Film Office / = Pardubický kraj + Královéhradecký kraj]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/east-bohemia-film-office-pardubicky-kraj-kralovehradecky-kraj/ East Bohemia Film Office byla jednou z prvních regionálních filmových kanceláří vznikajících při destinačních managementech po celé České republice na různých úrovních. Ustanovena byla již v roce 2012 a její primární myšlenkou vzniku bylo přilákat více filmařů do regionu, využít potenciálu filmových natáčení v propagaci regionu a podpořit tím turismus.
Od letošního roku došlo k výrazné změně oblasti, kterou regionální filmová kancelář pokrývá. Původně soustředěná kancelář na území Pardubického kraje nyní zastřešuje i celou oblast Královéhradeckého kraje - a to především díky nově nastavené spolupráce Destinační společnosti Východní Čechy, zakladatele East Bohemia Film Office, s krajským úřadem Královéhradeckého kraje.
Úkolem filmové kanceláře je i nadále působit jako kontaktní místo pro nejrůznější audiovizuální společnosti, které se zabývají produkcí filmů, televizních pořadů, reklamních a hudebních spotů a dalších audiovizuálních děl.
Více informací o regionální filmové kanceláři East Bohemia Film Office získáte na webových stránkách organizace: www.eastbohemiafilmoffice.cz.

Jára Drobný                              Michal Mikulec
j.drobny@vychodnicechy.info     mmikulec@kr-kralovehradecky.cz 
+420 725 702 651                     +420 727 811 784


]]>
Sat, 03 Sep 2016 10:38:27 +0200
<![CDATA[Lokace měsíce: Úchvatný rokokový zámek Nové Hrady ve Východních Čechách]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/lokace-mesice-uchvatny-rokokovy-zamek-nove-hrady-ve-vychodnich-cechach/ České Versailles nebo Malý Schönbrunn – i tak je díky své nezaměnitelné podobě nazýván zámek Nové Hrady u Litomyšle, jedna z mála rokokových stavebních památek na území českých zemí. Tato dominanta stejnojmenné obce s rozsáhlým přírodním areálem byla vybudována v letech 1774 až 1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel.
Patrová hlavní budova zámku má mansardovou střechu a bohatě zdobenou přední fasádu, které byla v rámci rekonstrukce zámku obnovena její bohatá reliéfní štuková a kamenná sochařská výzdoba. Z obou konců průčelí vystupují dvakrát odstupňovaná boční křídla - mezi nimi probíhá terasa s členitou balustrádou, jež je uprostřed otevřena širokou vstupní rampou. Hlavní portál je umístěn ve středním razalitu, nad ním je balkón na toskánských sloupech.
Do zámku se vstupuje rozlehlou trojlodní halou s křížovými klenbami a z haly vede do každého zámeckého křídla samostatné schodiště. V prvním patře nad vstupní halou je rokokový hlavní sál s bohatou štukovou výzdobou. Filmaři jistě ocení i interiéry zámku vybavené rokokovým a klasicistním nábytkem, obrazy a četnými drobnými uměleckými předměty. V přízemí západního křídla se navíc nachází i zámecká kaple.
Filmařsky zajímavé jsou i exteriéry kolem zámku – zámecká vstupní brána a francouzská rokoková zahrada s fontánami a broderiemi ze stříhaného zimostrázu, klasicistní zahradní altán, správní budovy, barokní špýchar a anglický park s pískovcovou Křížovou cestou (1767) vedoucí k pozůstatkům původního gotického hradu, zeleninová zahrada, přírodní barokní divadélko pod širým nebem a nově založený labyrint.
Celý zámecký areál je zasazen do krásné a dosud civilizací poměrně málo dotčené krajiny. Nedaleko se nachází chráněný přírodní útvar Toulovcovy maštale, necelých 15 km vzdálená CHKO Ždárské Vrchy s rozlohou 709 km2 obsahuje čtyři národní přírodní rezervace, devět přírodních rezervací a 36 přírodních památek a doplňuje tak krásný ráz okolní krajiny.

Nespornou výhodou případného natáčení na zámku Nové Hrady je i jeho poloha nedaleko města Litomyšl. To filmařům nabízí nejen historicky známá místa, jako např. renesanční zámek, Smetanovo náměstí, kostel Povýšení svatého Kříže či bývalý Pernštejnský dvůr, ale i současnou moderní architekturu. Mezi nejvýznamnější počiny se řadí architektonické zásahy provedené nedaleko litomyšlského zámku s unikátní sgrafitovou výzdobou – rekonstrukce zámeckého pivovaru na Evropské školící centrum podle návrhu předního českého architekta Josefa Pleskota, revitalizace historické budovy Regionálního muzea v Litomyšli, obnovené Klášterní zahrady bohatě osazené sochami Olbrama Zoubka.
Další kapitolou jsou novostavby – minimalistický nový kostel Církve bratrské Zdeňka Fránka s oltářem od Karla Malicha a skleněným křížem Václava Cíglera, který byl dokonce nominován na evropskou cenu Miese van der Roheho; urbanisticky citlivě řešený krytý plavecký bazén organických křivek pláště navazujících na směr plynutí svahu Černé hory. Ale je tu i originální autobusové nádraží, malobytové domy a desítky dalších realizací, včetně několika docela pozoruhodných rodinných domů.

Po roce 1989 byl zámek Nové Hrady vrácen v restituci vnukům původního majitele – textilního továrníka Josefa Bartoně z Nového Města nad Metují, od kterého jej odkoupili Petr a Magda Kučerovi z Prahy. „Rekonstrukce zámku dvakrát přesáhla kupní cenu, ale to není směrodatné – stejně to neukazuje, kolik práce se v tom skrývá“, odpovídá na otázku peněz třiašedesátiletý Petr Kučera. Podle Kučerových je v dnešní době nezbytné, aby zámek nabídl víc než jen prohlídky. Proto je to galerie, restaurace a kavárna, konají se zde svatební obřady, mnoho kulturních akcí, přednášek a recepcí.
„Od začátku jsme chtěli zámek pro podnikání, a proto vítáme jakoukoli z forem komerčního využití zámku, mezi které patří i pronájem filmařům. I jim má náš zámek díky své jedinečné atmosféře jistě co nabídnout“ zdůrazňuje Magda Kučerová.

Další informace o této jedinečné rokokové stavbě naleznete na webových stánkách www.nove-hrady.cz, případně je získáte přímo od majitelů objektu, manželů Kučerových: zamek@nove-hrady.cz, tel.: +420 469 325 353.
Pro zprostředkování kontaktu a informace o natáčení v regionu se můžete obrátit také na východočeskou filmovou kancelář East Bohemia Film Office, kontakt: Jaroslav Drobný, j.drobny@vychodnicechy.info, tel.: +420 725 702 651).

Zdroj: CZECH FILM COMMISSION. Lokace měsíce: Úchvatný rokokový zámek Nové Hrady ve Východních Čechách. [online]. [cit. 30. 9. 2016]. Dostupné z WWW: http://www.filmcommission.cz/cs/cesky-lokace-mesice-uchvatny-rokokovy-zamek-nove-hrady-ve-vychodnich-cechach/

]]>
Tue, 30 Aug 2016 22:49:59 +0200
<![CDATA[Tvrz Bouda, nejautentičtější dělostřelecká tvrz na našem území]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/tvrz-bouda-nejautentictejsi-delostrelecka-tvrz-na-nasem-uzemi/ Díky své poloze disponují východní Čechy systémem příhraničního vojenského opevnění z let 1935 - 1938. V severovýchodním cípu kraje, v oblasti Králického Sněžníku a okolí, naleznete síť zachovalých bunkrů, tvrzí, pozorovatelen a pěchotních srubů, kterým se obecně říká Králická pevnostní oblast. Tento neopakovatelný fenomén v současné době již svému účelu, tedy obraně hranic, naštěstí sloužit nemusí. I tak přitahuje tato oblast jako magnet pozornost lidí, kteří se nejenom zajímají o historii, ale i hledají jedinečné lokality s nenahraditelným geniem loci.

Již zmíněná Králická pevnostní oblast je prostorem s nejvyšší koncentrací pozůstatků československého pevnostního systému z let 1935 až 1938 - jedním z největších zpřístupněných pevnostních objektů je dělostřelecká tvrz Bouda.

Tvrz Bouda je jednou z pěti stavebně dokončených dě­lostřeleckých tvrzí čs. opevnění budovaného od roku 1935. Představuje nejzachovalejší stavbu ve své kate­gorii na celém našem území. Od roku 1995 je zapsána na seznamu kulturních památek České republiky. Tvoří ji pět mohutných železobetonových objektů (stěny a stropní desky jsou silné 350 centimetrů), propojených systémem podzemních spojovacích chodeb (délka cca 1,5 kilometru) a rozsáhlých sálů. Ty sloužily jako válečné kasárny pro osádku tvrze čí­tající 316 mužů, sklady munice, elektrárna-strojov­na, filtrovna vzduchu, ošetřovna, kuchyně, spojova­cí uzel atd. Podzemím (až 57 metrů pod povrchem země) je vedena úzkorozchodná železniční trať. Dělostřelecká tvrz Bouda je jedinou veřejnosti pří­stupnou tvrzí čs. opevnění z let 1935 až 1938, jež byla plně stavebně dokončena a stavební úpravy v pozděj­ších obdobích nijak výrazně nenarušily její původní podobu z konce 30. let minulého století. I přes znač­nou devastaci v době okupace a po druhé světové vál­ce představuje svým stavem zcela unikátní pevnostní komplex, který na našem území nemá obdoby.

Pro zájemce o využití tvrze Bouda může být zásadní informace, že tato nejautentičtější dělostřelecká tvrz v naší zemi připomínající konce první republiky a opevňovací práce podél hranice v letech 1935 - 1938 má od začátku dubna tohoto roku v provozu připojení na energetickou síť a zcela nové rozvody.

Filmové produkční společnosti se mohou obrátit na místní regionální filmovou kancelář East Bohemia Film Office, která jim bude nápomocná při hledání vhodných lokací nebo při zprostředkování jednání s jejich majiteli, příp. mohou využít jiných služeb, které v rámci své bezplatné činnosti regionální filmová kancelář poskytuje.  

East Bohemia Film Office
Jaroslav Drobný
tel.: +420 725 701 651
e-mail: j.drobny@vychodnicechy.info

]]>
Mon, 29 Aug 2016 21:25:45 +0200
<![CDATA[Pernštýnské rybníky, pozůstatek doby Pernštejnů]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/pernstynske-rybniky-pozustatek-doby-pernstejnu/ Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník a rybník Matka představují komplex vodních a mokřadních biotopů, vytvořených kolem jednoho z největších zachovalých rybníků někdejší pernštejnské rybniční soustavy, napájený Opatovickým kanálem. Rozprostírá se na ploše zhruba 250 hektarů severně od Lázní Bohdaneč. Rezervace zahrnuje slatinné louky, lesy, křoviny a rozsáhlé rákosiny s hnízdištěm bahenního a vodního ptactva.
Bohdanečský rybník založil na počátku 16. století Vilém z Pernštejna. Podle urbáře z roku 1783 bylo na pardubickém panství 213 rybníků, o celkové rozloze cca 5486 ha, z čehož byla polovina plochy všech rybníků závislá na vodě přiváděné z Opatovického kanálu. Opatovický kanál je v současnosti významná stavebně-technická, ale i přírodní památka srovnatelná s jihočeskou Novou řekou či Zlatou stokou. Je tvořen důmyslnou soustavou kanálů, které přivádějí vodu z Labe a odvodňovacích struh. K napájení rybníků jej nechal vybudovat v rozmezí let 1498 – 1514 Vilém z Pernštejna.
V současnosti zbývá už jen desetina původní plochy rybníků, kterou měla celá někdejší pernštejnská soustava. Řada pozůstalých rybníků je chráněna jako významný krajinný prvek, jako maloplošně zvláště chráněné území nebo zařazena do evropské soustavy NATURA 2000.

]]>
Mon, 29 Aug 2016 21:27:30 +0200
<![CDATA[Producent snímku Já, Olga Hepnarová chystá natáčení dalšího filmu v Pardubicích]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/producent-snimku-ja-olga-hepnarova-chysta-nataceni-dalsiho-filmu-v-pardubicich/ Vojtěch Frič, producent filmu o Olze Hepnarové, vyšle v příštích měsících filmový štáb do Pardubic. Využije tak podruhé finanční pobídky Pardubického kraje pro natočení filmu. Jeho pracovní název je Mentálové a produkuje jej společnost first. FRAME.  „Jedná se o „dojemnou komedii“, příběh rodiny, kterou otočí naruby jedna zásadní rodinná událost. Tou je nutnost starat se po nějakou dobu o autistického příbuzného. Ten celé rodině otevře nejen oči, ale vlastně je pobaví a učiní šťastnými“, přibližuje Vojtěch Frič. Zatímco snímek Já, Olga Hepnarová obdržel loni od Pardubického kraje podporu 300 tisíc korun, Mentálové získají částku o 100 tisíc vyšší. „Komise měla k dispozici docela podrobné údaje, scénář i ekonomický rozbor včetně údajů, jak budou filmaři investovat v Pardubickém kraji. V každém případě autoři filmu plní podmínky grantového programu, tedy že se film natočí na území kraje a zaměstná lidi na jeho území, bude kraj propagovat a natáčení pro něj bude mít ekonomický přínos“, řekl krajský radní a předseda hodnotící komise René Živný. Podle producenta měla dotace vliv na to, že natáčí opět v Pardubickém kraji. „Úvaha byla opravdu taková, že jdeme tam, kde nám pobídkou pokryjí náklady na ubytování. Zřízení fondu byl velmi dobrý nápad“, řekl Vojtěch Frič. Podle něj bude mít nový film se snímkem Já, Olga Hepnarová souvislost vedle grantu kraje společnou úlohou producenta, o níž se Frič dělí podobně jako v případě pohádky Řachanda s Danielem Miňovským. Někteří herci z Řachandy budou obsazeni i do rolí v novém filmu. „Pardubice jsou skvělé svými lokacemi a velmi zajímavou kombinací historické a moderní části, industriálním charakterem a zároveň blízkým dojezdem k přírodním exteriérům. Také umožňují díky své poloze skvělý dojezd z Prahy, vlakové spojení je jak metro“, dodal Frič. Do menších rolí a komparsu obsadí filmaři místní obyvatele, devadesátičlenný štáb bude po celou dobu natáčení využívat místní služby.

Dalších 300 tisíc korun zamíří podle poskytovatelů grantu tvůrcům dokumentu s názvem „Vilém II. Pernštejn: rytíř, budovatel, státník, vizionář“. Film produkční společnosti URANIA bude režírovat Josef Císařovský a zachytí nejdůležitější situace z Vilémova života. Zčásti hraný dokument doplní hudba Vladimíra Franze. Podle představ scénáristů film působivou až magickou formou zachytí jednotlivá města a místa Pardubického kraje, v nichž Vilém II. působil a poukáže na jejich mimořádného génia loci a renesanční skvosty v nich. Důležitá část filmu se bude natáčet 16. července v Pardubicích ve výpravných dobových kulisách prvního ročníku Vilémských slavností.

S filmovými pobídkami začal Pardubický kraj v loňském roce, kdy podpořil celkem sedm filmů, letos splnili podmínky dotačního titulu jen dva.

Autor: Jaroslav Hubený, MF DNES

Zdroj: HUBENÝ, Jaroslav. Producent filmu o Hepnarové chystá natáčení dalšího filmu v Pardubicích. [online]. [cit. 16. 5. 2016]. Dostupné z WWW: http://pardubice.idnes.cz/v-pardubicich-se-budou-natacet-dva-filmy-f03-/pardubice-zpravy.aspx?c=A160404_140703_pardubice-zpravy_jah

]]>
Wed, 18 May 2016 21:53:19 +0200
<![CDATA[Fenomén Litomyšl, skanzen současné architektury]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/fenomen-litomysl-skanzen-soucasne-architektury/ Skutečným centrem současné moderní architektury, a to nejen v regionálním, ale i celorepublikovém měřítku, je město Litomyšl. To tvoří jedinečnou symbiózu staré a nové architektury, díky které Litomyšli právem patří titul moderní historické město. Říká se, že každý český architekt by tu rád něco postavil - a těm nejlepším se to již podařilo. Zde je ukázka toho, co utváří litomyšlský fenomén …

Mezi nejvýznamnější počiny se řadí architektonické zásahy provedené nedaleko litomyšlského renesančního zámku s unikátní sgrafitovou výzdobou (zámek je zapsán na seznamu Světového dědictví UNESCO) - rekonstrukce zámeckého pivovaru na Evropské školící centrum podle návrhu předního českého architekta Josefa Pleskota, revitalizace historické budovy Regionálního muzea v Litomyšli oceněné v národní soutěži muzeí Gloria musaealis rovněž podle Pleskotova projektu, rekonstrukce kostela Nalezení svatého Kříže v Litomyšli (autor: Atelier Štěpán / Marek Jan Štěpán, Vanda Štěpánová) nebo obnovené Klášterní zahrady (Radko Květ, Václav Babka, Zdeněk Sendler) bohatě osazené sochami Olbrama Zoubka.

Další kapitolou jsou novostavby - minimalistický nový kostel církve bratrské Zdeňka Fránka s oltářem od Karla Malicha a skleněným křížem Václava Cíglera, který byl dokonce nominován na evropskou cenu Miese van der Roheho; urbanisticky citlivě řešený krytý plavecký bazén organických křivek pláště navazujících na směr plynutí svahu Černé hory od studia DRNH, který obdržel Národní cenu za architekturu - Grand Prix architektů; zásahy architektonické kanceláře Burian - Křivinka na nedalekém zimním a městském stadionu; moderní školní areál nebo domov mládeže téže dvojice. Ale je tu i originální autobusové nádraží (Tomáš Rusín, Ivan Wahla), malobytové domy a desítky dalších realizací, včetně několika docela pozoruhodných rodinných domů. V těsné blízkosti Litomyšle se nachází další unikátní realizace - White Gallery - minimalistická stavba odkazující ke klasikům funkcionalismu, která slouží současně jako depositář a galerie umění.

V Litomyšli se nachází i mnoho nepatrných urbanistických zásahů, které mají svoji architektonickou hodnotu - například úprava nábřeží řeky Loučné - anebo mnoho objektů volně rozmístěných po městě nejenom od Olbrama Zoubka, ale i dalších výrazných uměleckých osobností. 

Všechny tyto jedinečné realizace tvoří z Litomyšle doslova Mekku současné architektury, kterou se mohla stát především díky vstřícné a poučené práci místní radnice.

Filmové produkční společnosti se mohou obrátit na místní regionální filmovou kancelář East Bohemia Film Office, která jim bude nápomocná při hledání vhodných lokací nebo při zprostředkování jednání s jejich majiteli, příp. mohou využít jiných služeb, které v rámci své bezplatné činnosti regionální filmová kancelář poskytuje.  

East Bohemia Film Office
Jaroslav Drobný
tel.: +420 725 701 651
e-mail: j.drobny@vychodnicechy.info

]]>
Wed, 11 May 2016 18:44:31 +0200
<![CDATA[České Versailles nebo Malý Schönbrunn]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/ceske-versailles-nebo-maly-schonbrunn/ I tak je díky své nezaměnitelné podobě nazýván zámek Nové Hrady u Litomyšle, jedna z mála rokokových stavebních památek na území českých zemích. Tato dominanta stejnojmenné obce s rozsáhlým přírodním areálem byla vybudována v letech 1774 až 1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel.

Patrová hlavní budova zámku má mansardovou střechu a bohatě zdobenou přední fasádu, které byla v rámci rekonstrukce zámku obnovena její bohatá reliéfní štuková a kamenná sochařská výzdoba. Z obou konců průčelí vystupují dvakrát odstupňovaná boční křídla - mezi nimi probíhá terasa s členitou balustrádou, jež je uprostřed otevřena širokou vstupní rampou. Hlavní portál je umístěn ve středním razalitu, nad ním je balkón na toskánských sloupech. Do zámku se vstupuje rozlehlou trojlodní halou s křížovými klenbami. Z haly vede do každého zámeckého křídla samostatné schodiště. V prvním patře nad vstupní halou je rokokový hlavní sál s bohatou štukovou výzdobou. Interiéry zámku jsou vybaveny rokokovým a klasicistním nábytkem, obrazy a četnými drobnými uměleckými předměty. V přízemí západního křídla se ještě nachází zámecká kaple.

V areálu najdeme vstupní bránu a francouzskou rokokovou zahradu s fontánami a broderiemi ze stříhaného zimostrázu, klasicistní zahradní altán, správní budovy, barokní špýchar a anglický park s pískovcovou Křížovou cestou (1767) vedoucí k pozůstatkům původního gotického hradu, zeleninovou zahradu, přírodní barokní divadélko pod širým nebem a nově založený labyrint.

Po roce 1989 byl zámek vrácen v restituci vnukům původního majitele - textilního továrníka Josefa Bartoně z Nového Města nad Metují, od kterého jej odkoupili Petr a Magda Kučerovi z Prahy. Soukromé vlastnictví celého areálu usnadňuje pronájem prostor či pořádání mnoha kulturních akcí, přednášek, recepcí i svatebních obřadů. 

Další informace o této jedinečné rokokové stavbě naleznete na webových stánkách www.nove-hrady.cz, případně je přímo získáte od majitelů objektu, manželů Kučerových (e-mail: zamek@nove-hrady.cz; tel.: +420 469 325 353). Pro zprostředkování kontaktu se můžete obrátit na regionální filmovou kancelář East Bohemia Film Office (Jaroslav Drobný; e-mail: j.drobny@vychodnicechy.info; tel.: +420 725 702 651).

]]>
Tue, 10 May 2016 20:30:19 +0200
<![CDATA[Skalní město se má stát cílem filmařů]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/skalni-mesto-se-ma-stat-cilem-filmaru/ autor: RADEK LATISLAV, týdeník 5plus2

Po Arabele, Spalovači mrtvol nebo Ďáblově lsti vzniknou v regionu další filmové trháky. Napomoci mají také nově propagované Toulovcovy Maštale.

PARDUBICE | Filmaři mají další důvod, proč by měli se svými filmovými štáby začít točit celovečerní filmy, seriály či dokumenty v Pardubickém kraji. Už podruhé se totiž rozdělovali peníze na podporu audiovizuální tvorby.

Jeden štáb má v plánu letos natočit dokument o Vilémovi II. Pernštejnovi, který se do historie zapsal jako chrabrý rytíř, budovatel, státník a vizionář.

Filmaři slibují, že dokument v režii Josefa Císařovského má zachytit nejdůležitější situace z Vilémova života. „Působivou až magickou formou zachytí jednotlivá města a místa Pardubického kraje, v nichž Vilém II. působil a poukáže na jejich mimořádného genia loci a renesanční skvosty v nich, “ popsali tvůrci dokumentu svůj záměr, se kterým se počítá i v kinech. Důležitá část filmu se bude také natáčet ve výpravných dobových kulisách prvního ročníku Vilémských slavností 16. července v Pardubicích.

Slavit mohou také tvůrci filmu Já, Olga Hepnarová, kteří na tento film získali finanční injekci z grantu již loni. I letos získají peníze na nový snímek, a to pod pracovním názvem Mentálové. Producenti se po orlickoústecké Perle, kde vznikl film o masové vražedkyni, rozhodli natáčet tentokrát na Pardubicku.

Má to být příběh ne příliš dobře fungující rodiny, která se shodou okolností musí začít starat o mentálně retardovaného chlapce. „Do menších rolí a komparsu navíc chtějí obsadit místní obyvatele a devadesátičlenný štáb bude po celou dobu natáčení využívat místní služby, “ uvedla Zuzana Nováková z kance počítá i v kinech. Důležitá část filmu se bude také natáčet ve výpravných dobových kulisách prvního ročníku Vilémských slavností 16. července v Pardubicích.

Do budoucna však nemají být lákadlem pro filmaře jenom dotace. Filmová kancelář Czech Film Commission propagující Česko jako atraktivní filmovou destinaci vyhlásila v únoru lokací měsíce skalní přírodní rezervaci Toulovcovy Maštale. „Požadavkem bylo, aby lokace byla pro filmaře něčím zajímavá, nezvyklá a vlastníci pozemků neměli nic proti natáčení a byli filmařům otevření, “ řekl k prestižní propagaci turistické oblasti Jaroslav Drobný z regionální filmové kanceláře East Bohemia Film Office, která pomáhá filmařům při výběru lokací v regionu a vyjednáváním s úřady či majiteli pozemků.

Zdroj: LATISLAV, Radek. Skalní město se má stát cílem filmařů. Týdeník 5plus2 - Pardubicko a Chrudimsko, číslo 14, ročník V, 8. 4. 2016   

]]>
Mon, 25 Apr 2016 21:17:12 +0200
<![CDATA[EAST BOHEMIA FILM OFFICE NA FINÁLE PLZEŇ]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/east-bohemia-film-office-na-finale-plze/ Zástupci regionální filmové kanceláře East Bohemia Film Office se v termínu od 18. do 19. dubna zúčastnili filmového festivalu Finále Plzeň, přesněji Industry days při tomto festivalu. Jedná se o platformu pro filmové profesionály, která je již každoroční součástí této přehlídky českých a slovenských celovečerních hraných a animovaných filmů, dokumentů a televizních projektů.

Workshop, kterého jsme se účastnili, byl pojmenován Podpora audiovizuální produkce v regionech a organizován byl Czech Film Commission ve spolupráci se Státním fondem kinematografie.  První blok byl zaměřen na základní principy fungování filmových kanceláří a kontaktních míst v regionu, především pak na možné aktivity, ideální náplň činnosti a možnosti spolupráce s Czech Film Commission. Součástí tohoto bloku byla diskuse s lokačním manažerem a filmovým producentem.

Druhý blok workshopu byl primárně zaměřený na regionální filmové fondy a granty. A to ve smyslu zvýšení jejich prostřednictvím zájmu o region a přilákání audiovizuálních produkcí. Mimo jinými byl v tomto bloku obecně představen i audiovizuální grant Pardubického kraje. Zajímavou součástí bylo představení principu fungování a nastavení regionálních filmových fondů v zahraničí. Jako rozšíření tohoto tématu přispěla moderovaná diskuze „Funding News“, která se uskutečnila druhý den dopoledne. Tématem panelu bylo financování projektů a koprodukce v zemích střední a východní Evropy, alias „Jak funguje financování v Polsku, Maďarsku, Chorovatsku, Slovinsku a Rumunsku“.

Poslední část bloku byla v režii Státního fondu kinematografie, představení jejich koncepce a prezentace zástupců fondu k připravované výzvě, která se budou moci zúčastnit i regionální filmové kanceláře. Celodenní workshop zakončila diskuze se zástupci Státního fondu kinematografie na téma dalšího vzdělávání v oblasti audiovizuální produkce, marketingu, servisu pro filmaře, práce s filmem apod.

 

Jaroslav Drobný

]]>
Tue, 19 Apr 2016 21:41:24 +0200
<![CDATA[Veselý Kopec, konzerva času a dobové atmosféry]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/vesely-kopec-konzerva-casu-a-dobove-atmosfery/ Unikátní muzeum v přírodě Veselý Kopec je součástí Souboru lidových staveb Vysočina, největší sbírky lidového stavitelství v Čechách. Panenská krajina na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů byla vybrána jako ideální místo pro vybudování unikátní expozice lidového stavitelství. Muzeum pod širým nebem o výměře necelých 2,5 km2 představuje určitou konzervu času a dobové atmosféry - tak, jak ji známe z obrázků slavného českého malíře Josefa Lady.


Od 70. let 20. století sem byly postupně přenášeny roubené usedlosti, které jsou volně rozptýlené v původním krajinném prostředí. Jedinou původní stavbou je Pilnovo stavení č.p.4, které patří k nejstarším dokladům lidového stavitelství vůbec. Díky dobovým interiérům přinášejí roubenky svědectví o bydlení a hospodaření drobných zemědělců od poloviny 19. století do poloviny 20. století.
Na Veselém Kopci je také soustředěna jedinečná kolekce technických památek na vodní pohon, čtrnáctioká stodola, obilný mlýn, ale i drobné vesnické stavby. 


„Muzeum v přírodě na Veselém Kopci návštěvníky udivuje svoji celkovou atmosférou, která je na chvíli vrací jakoby do pohádky či do starých časů. Myslím, že takto mohou záběry z našeho muzea působit i na diváky v kinech či u televizních obrazovek“, doplnila vedoucí správy Souboru lidových staveb Vysočina PhDr. Ilona Vojancová.
Filmové produkční společnosti se mohou obrátit na místní regionální filmovou kancelář East Bohemia Film Office, která jim bude nápomocna při zprostředkování jednání s majiteli lokací, nebo mohou využít jiných služeb, které v rámci své bezplatné činnosti regionální filmová kancelář poskytuje.

Kontakty:

East Bohemia Film Office
Jaroslav Drobný (+420 725 702 651; j.drobny@vychodnicechy.info)

Soubor lidových staveb Vysočina
PhDr. Ilona Vojancová (+469 326 415; vysocina@npu.cz)
 

]]>
Fri, 08 Apr 2016 22:04:55 +0200
<![CDATA[TOULOVCOVY MAŠTALE PŘEDSTAVUJÍ JEDINEČNÝ SYSTÉM SKALNÍCH MĚST A LABYRINTŮ]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/toulovcovy-mastale-predstavuji-jedinecny-system-skalnich-mest-a-labyrintu/ Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale se nachází na pomezí okresů Chrudim a Svitavy v Pardubickém kraji. Jedná se o dobře dostupné území panenské přírody, zatím nedotčené lidskou civilizací. Pozoruhodná, místy hluboká, kaňonovitá údolí Toulovcových Maštalí, které vyhloubily pramenné toky a přítoky řeky Novohradky, dohromady čítá přes tisíc hektarů. Rozdíl mezi nejvyšším místem na jihu, kterým je Posekanec (554 metrů), a nejnižším na severu (řečiště Novohradky u Chaty Polanky) je téměř 200 metrů.

Do současné podoby se Toulovcovy Maštale formovali miliony let. Filmaři zde naleznou lokaci plnou unikátních pískovcových skalních útvarů, které vytváří skrytá skalní městečka, protkaná systémem chodeb, jeskyní, kamenných uliček, roklí a děr se zajímavými názvy podle toho, co lidem připomínaly. Proto tady můžete narazit například na Kolumbovo vejce, Pancéřovou loď, Kuchyni, Sklep, Myší díru nebo Zvon. Celá oblast je pokryta hustými, hlubokými lesy, v nichž na několika místech ze země do chráněných studánek vyvěrá průzračně čirá voda.

„Toulovcovy Maštale patří k nejmalebnějším koutům východních Čech, mají svoji jedinečnou atmosféru i historii. V minulosti sloužily jako brloh pro poustevníky a za druhé světové války poskytovaly skrýš partyzánům. Svůj pomyslný „úkryt“ Toulovcovy Maštale rádi poskytnou i filmovým štábům, “ prozradila ředitelka Sdružení obcí Toulovcovy Maštale Lucie Oherová.

Filmové produkční společnosti se mohou rovněž obrátit na místní regionální filmovou kancelář East Bohemia Film Office, která jim v rámci své bezplatné činnosti mimo jiné může napomoci zprostředkovat jednání s majiteli lokací, státní správou, samosprávou a dalšími relevantními subjekty. Regionální filmovou kancelář mohou zájemci využít také jako kontaktní místo pro každoročně vyhlašovaný dotační program na podporu audiovizuální tvorby. „Prostřednictvím grantu chceme podpořit filmové tvůrce, kteří zvažují Pardubický kraj jako filmovou lokaci pro svůj projekt. Vzhledem k rozmachu filmové turistiky nám mohou natočené snímky pomoci i v rozvoji cestovního ruchu. Připomínám, že produkce mohou své žádosti podávat do konce února“, uvedl radní Pardubického kraje pro sport, cestovní ruch, volnočasové aktivity a informatiku René Živný. „Jsem přesvědčen, že Toulovcovy Maštale jsou oblastí, která má nesporný potenciál oslovit filmaře ve své přirozené a nezkažené přírodní kráse“, dodal Živný.    

Kontakt: 

East Bohemia Film Office
Jaroslav Drobný (+420 725 702 651, j.drobny@vychodnicechy.info),
Alena Horáková (+420 725 702 650, a.horakova@vychodnicechy.info)

]]>
Sat, 06 Feb 2016 09:06:50 +0100
<![CDATA[Já, Olga Hepnarová bude mít premiéru na Berlinale]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/ja-olga-hepnarova-bude-mit-premieru-na-berlinale/ Na Berlinale jsou přihlášeny hned dva české snímky. V sekci Panorama se představí film Já, Olga Hepnarová jehož natáčení probíhalo mimo jiné na jaře roku 2014 v Ústí nad Orlicí, především v tamním areálu podniku Perla. Film pojednává o milostné zápletce patnáctiletých, o příběhu řidičky, která úmyslně najela autem do skupiny lidí a byla v roce 1975 popravena jako poslední žena v Československu. Podle tvůrců je festival ideální příležitostí, jak film představit. 

Druhou českou stopou na Berlinale bude snímek Ani ve snu, který je zařazen do programu filmů pro mládež s názvem Generace čtrnáct plus. 

Jeden z největších filmových festivalů v Evropě začíná 11. února. 

]]>
Mon, 21 Dec 2015 20:54:43 +0100
<![CDATA[PF 2016]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/pf-2016_1/ Mon, 21 Dec 2015 21:02:42 +0100 <![CDATA[Pardubický kraj vyhlašuje dotační program na podporu audiovizuální tvorby na území Pardubického kraje]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/pardubicky-kraj-vyhlasuje-dotacni-program-na-podporu-audiovizualni-tvorby-na-uzemi/ Radní Pardubického kraje schválili dotační programy pro rok 2016 v deseti oblastech. Mezi nimi, stejně jako v letošním roce, je i program na Podporu audiovizuální tvorby na území Pardubického kraje. Letos byla na program vyčleněna částka jeden milion korun.

Termín pro podávání žádostí je od 2. ledna 2016 až do 29. února 2016.

Konkrétní podmínky dotačního programu mohou zájemci zjistit na webových stránkách Pardubického kraje v sekci Dotační programy a granty – Probíhající grantové programy a programové dotace 

]]>
Tue, 03 Nov 2015 21:14:01 +0100
<![CDATA[V Pardubickém kraji vzniká sedm filmů. Podpořil je i krajský grant]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/v-pardubickem-kraji-vznika-sedm-filmu-podporil-je-i-krajsky-grant/ Pardubice – Pohádka, dokumentární filmy i celovečerní snímek – celkem sedm filmových projektů podpořil grant, kterým Pardubický kraj jako jediný v republice začal systematicky podporovat vznik audiovizuálních děl na svém území. Rada Pardubického kraje dnes rozhodla o rozdělení celkem jednoho milionu korun.

 „Je to pro nás a vlastně i pro celou republiku pilotní projekt, který budeme na základě letošních zkušeností dále upravovat. Naším cílem je představit Pardubický kraj jako filmařům přátelský region, “ prohlásil krajský radní René Živný, který má cestovní ruch ve své gesci. „Rádi bychom nejen podpořili vznik audiovizuálních děl právě u nás, ale také propojili natočené filmy a dokumenty s propagací cestovního ruchu a ukázali tak Pardubický kraj i trochu jinak, “ prozradil René Živný.

 Letos žadatelé usilovali o grantovou podporu na sedm projektů. Jeden z nejlépe vyhodnocených projektů byl dokumentární film scénáristy a režiséra Jana Nováka s názvem Pivo a Pardubice, který získal podporu 100 tisíc korun. Jan Novák byl v minulosti nominován na Pulitzerovu cenu a filmovému řemeslu se učil u Miloše Formana. „Jak již z názvu plyne, základní dějovou osou filmu jsou pivovar Pernštejn a město Pardubice. V regionální premiéře budou mít diváci možnost podívat se na snímek už letos 26. června v Pardubickém letním kině, které kraj také finančně podporuje, “ sdělil René Živný.

 Silná společenská témata zpracovávají snímky Já, Olga Hepnarová a Smrt na zámečku. Oba získaly podporu 300 tisíc korun. Film Já, Olga Hepnarová režisérů Tomáše Weinreba a Petra Kazdy líčí příběh osamělého člověka vymezujícího se proti většinové společnosti a premiéru bude mít ještě letos. Dokument Smrt na zámečku, který natáčí Martin Vadas, vypráví příběh významného pietního místa českých dějin a lidí, jejichž osudy se setkaly v roce 1942 v areálu někdejší Larischovy vily, tzv. Zámečku v Pardubicích.

 Regionálního umělce, loutkoherce a výtvarníka Borise Šlechtu představí dokument s názvem Obrazy počítám na kila, který kraj podpořil částkou 170 tisíc korun. Tradiční masopustní veselí v Jablonném nad Orlicí zachytí snímek nazvaný V Jablonném? Tam to žije!, který získal podporu 30 tisíc korun. Památky z pohledu hráčů futsalového klubu ukáže dokument Představení památek Pardubic a Chrudimi jinýma očima, který byl podpořen částkou 50 tisíc korun. Chystané dílo Pohádka o zlaté přadleně aneb lidová řemesla na Veselém Kopci obdrží příspěvek 50 tisíc korun.

 „Já sám jsem velký příznivce filmové tvorby a jsem rád, že jsme mohli navázat na činnost filmových kanceláří, které fungují například v Polsku, Rakousku, Holandsku nebo Francii, “ uvedl krajský radní René Živný. „Doufám také, že budeme příkladem i pro ostatní regiony v České republice a filmaři budou moci využívat více takových pobídek, “ dodal René Živný.

Zdroj: www.pardubickykraj.cz 

]]>
Sat, 23 May 2015 16:29:09 +0200
<![CDATA[Panelová diskuse Regionální aktivity na podporu audiovizuální produkce - Filmová natáčení a filmový turismus: příležitosti ]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/panelova-diskuse-regionalni-aktivity-na-podporu-audiovizualni-produkce-filmova-nataceni-a/ East Bohemia Film Office se zúčastní panelové diskuze o přínosech natáčení pro regiony a filmovém turismu. Ta se usktueční 28.4. v rámci Finále Plzeň. Přijďte se také podívat - čeká na vás renomovaný zahraniční expert i domácí příklad toho, jak postavit úspěch (nejen) TV seriálu na autentických lokacích. Od 15:00 v Měšťanské besedě v Plzni.

Více informací na: http://www.filmcommission.cz/cs/cesky-regiony-ozivaji-filmem-spoluprace-s-filmari-jim-prinasi-penize-i-prestiz/

]]>
Tue, 05 May 2015 19:30:52 +0200
<![CDATA[Titul Film Friendly 2014 získává filmová kancelář Jeseníky Film Office]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/titul-film-friendly-2014-ziskava-filmova-kancelar-jeseniky-film-office/ Prvním držitelem ocenění Film Friendly určeného regionálním subjektům, které jsou nejvstřícnější k filmařům, se stala filmová kancelář Jeseníky (Jeseníky Film Office). Výroční ocenění Film Friendly je společnou iniciativou Asociace producentů v audiovizi, filmové kanceláře Czech Film Commission a agentury CzechTourism. 

Více informací o soutěži naleznete na: www.filmfriendly.cz

]]>
Tue, 05 May 2015 19:30:08 +0200
<![CDATA[Kraj vyhlašuje grant pro filmovou tvorbu]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/kraj-vyhlasuje-grant-pro-filmovou-tvorbu/ Kraj vyhlašuje grant pro filmovou tvorbu

Pardubický kraj vyhlásil takzvaný filmový grant na podporu audiovizuální tvorby. O grant je možné žádat na tvorbu, která je celá nebo alespoň částečně realizovaná na území Pardubického kraje. Ten vyčlenil na grant částku ve výši jednoho milionu korun.

 

„Jsme první z krajů vyhlašujících filmový grant, kterým chceme podpořit filmové tvůrce, kteří zvažují výběr lokality pro natáčení. Vzhledem k rozmachu filmové turistiky, nám mohou natočené snímky pomoci i v rozvoji cestovního ruchu. Filmaři také v kraji po dobu natáčení zanechají nějaké finanční prostředky, což může krátkodobě pomoci jednotlivým oblastem, “ uvedl radní pro sport, cestovní ruch, volnočasové aktivity a informatiku René Živný. „Podpora je určena na tvorbu celovečerního nebo dokumentárního filmu, ale také televizního seriálu. Nejedná se tedy o finanční podporu pro tvůrce televizních reklam, “ upřesnil René Živný.

 

Grantový program bude vyhlášen 20. března 2015, přičemž bude zveřejněn na úřední desce Krajského úřadu Pardubického kraje a na webových stránkách www.pardubickykraj.cz/probihajici-grantove-programy.

 

Zdroj: www.pardubickykraj.cz

]]>
Tue, 24 Mar 2015 20:36:35 +0100
<![CDATA[Regionální ozvěny filmového festivalu FEBIOFEST v Pardubicích]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/regionalni-ozveny-filmoveho-festivalu-febiofest-v-pardubicich/ Letošní regionální ozvěny proběhnout ve dnech 1. – 3. 4. 2015 v multiplexu CineStar v Pardubicích. http://febiofest-pce.cz/

]]>
Tue, 24 Mar 2015 20:34:46 +0100
<![CDATA[Představení Nového zámku u Lanškrouna]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/predstaveni-noveho-zamku-u-lanskrouna/ Jedná se o zbytek rozsáhlého barokního zámku rodu Lichtenštejnů. Celé místo má velmi zvláštní a neopakovatelnou atmosféru. Do dnešní doby se zachovala jediná věž s rozsáhlými podzemními sklepy - při prohlídce je přístupných přibližně 1000 metrů čtverečných, jsou to asi dvě pětiny původních sklepení, které byly vybudovány pod celou rozsáhlou budovou, měřící přibližně 78 metrů na délku a 48 metrů na šířku.

Při prohlídce se vyjde po 110 schodech do třetího patra, kde je krásný výhled do okolí - na Lanškroun, rozhlednu na Lázku, třeba i na Suchý vrch a spoustu dalších míst v podhůří Orlických hor.

O Zámeček se stará dobrovolná kastelánka, paní Krasava Šerkopová.

Kontakt: www.novyzamek.cz, 776 642 277

]]>
Mon, 16 Feb 2015 22:03:37 +0100
<![CDATA[Plán Regionálních ozven Febiofestu. V Pardubicích od 1. do 3. dubna 2015.]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/plan-regionalnich-ozven-febiofestu-v-pardubicich-od-1-do-3-dubna-2015/  Plán Regionálních ozven Febiofestu. V Pardubicích od 1. do 3. dubna 2015.

]]>
Fri, 30 Jan 2015 21:49:48 +0100
<![CDATA[PF 2015]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/pf-2015/ Thu, 18 Dec 2014 23:03:17 +0100 <![CDATA[Kouzelný Karavan]]> https://eastbohemiafilmoffice.cz/cs/aktuality/kouzelny-karavan/ East Bohemia Film Office zve na kouzelný karavan, který s "krátkými filmy na cestach Evropou" zastaví na pardubickém Pernštýnském naměstí v neděli 2.listopadu (10:00 - 19:00). 

https://m.facebook.com/lapelliculeensorcelee.profil?fref=search

]]>
Sat, 01 Nov 2014 08:30:04 +0100